Trwa ładowanie...
d1vvehm

Rynek apteczny w sierpniu '11 wzrósł o 4,9 proc. rdr do 1,78 mld zł - IMS Health

09.09. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w sierpniu 2011 roku o 4,9 proc. rdr do 1,78 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych...

Share
d1vvehm

09.09. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w sierpniu 2011 roku o 4,9 proc. rdr do 1,78 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto). W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł ok. 7,5 proc. - poinformowała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

"Od początku roku obserwowaliśmy spadek dynamiki wartości rynku aptecznego w ujęciu rok do roku, a w czerwcu i lipcu zanotowaliśmy nawet jej ujemne wartości. Od połowy sierpnia wartość rynku aptecznego zaczęła jednak rosnąć i na koniec miesiąca była o ponad 83 mln złotych wyższa niż rok temu" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Sprzedaż hurtowni do aptek była więc w sierpniu o 7,5 procent wyższa niż w lipcu, a narastająco od początku roku jej wartość przewyższa ubiegłoroczną o prawie 5 proc." - dodał.

W komunikacie podano, że po ośmiu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 15,3 mld zł, o blisko 5 proc. (prawie 720 mln PLN) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

d1vvehm

"Koniec trzeciego i początek czwartego kwartału jak co roku powinny przynieść większe wartości sprzedaży związane z sezonem grypowym. Ale w tym roku duży wpływ na dynamikę rynku będą miały także działania producentów, hurtowni i aptek związane z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej" - powiedział Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa ok. 13.800 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia.(PAP)

bas/ dan/

d1vvehm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vvehm
d1vvehm