Trwa ładowanie...
d9v3bqr

Rynek apteczny we wrześniu '11 spadł o 1,4 proc. rdr do 2,1 mld zł - IMS Health

07.10. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek spadła we wrześniu 2011 roku o 1,4 proc. rdr do 2,1 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych...

Share
d9v3bqr

07.10. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek spadła we wrześniu 2011 roku o 1,4 proc. rdr do 2,1 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto). Natomiast w ujęciu miesięcznym nastąpił wzrost o ok. 18 proc. - poinformowała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

"Po raz trzeci w tym roku wartość miesięcznej sprzedaży leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek była niższa niż w roku ubiegłym. Dla rynku ma to o tyle duże znaczenie, że spadek sprzedaży nastąpił we wrześniu, w którym tradycyjnie mieliśmy do czynienia z dużymi wzrostami sprzedaży związanymi z początkiem sezonu grypowego. Tym razem sprzedaż leków we wrześniu była o ponad 30 milionów niższa niż rok wcześniej i to mimo wzrostu zachorowań na grypę o ponad 30 procent" - powiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Słabsza sprzedaż leków z hurtowni do aptek we wrześniu przełożyła się także na obniżenie dynamiki w ujęciu skumulowanym od początku roku, która spadła z blisko 5 proc. do nieco ponad 4 proc." - dodał.

W komunikacie poinformowano, że po dziewięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 17,4 mld zł, o ponad 4 proc. (prawie 690 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

d9v3bqr

"W tym roku trzeci kwartał okazał się najsłabszy pod względem dynamiki wzrostu wartości sprzedaży. Wyniosła ona tylko pół procent, podczas gdy w pierwszym kwartale przekraczała 10 proc. Decydujący dla wyniku całego roku okaże się ostatni kwartał bezpośrednio związany z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej" - podał Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa ok. 13.800 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia.(PAP)

jow/ jtt/

d9v3bqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9v3bqr
d9v3bqr