Trwa ładowanie...

Rynek budownictwa mieszkaniowego przeżywa hossę, ale popyt będzie już mniejszy

Cały ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla deweloperów. Zaczęli oni wtedy budowę prawie 90 tysięcy mieszkań. W porównaniu do roku 2014 jest to wzrost o jedną czwartą.

Share
Rynek budownictwa mieszkaniowego przeżywa hossę, ale popyt będzie już mniejszy
Fot: orangejon/Flickr (CC BY-NC 2.0)
d37s13b

Prawie dziewięć tysięcy oddanych do użytkowania mieszkań i ponad osiem tysięcy w budowie. Grudzień 2015 roku był kolejnym rekordowym miesiącem w budownictwie mieszkaniowym. Z raportu Lion's Banku wynika, że są to najlepsze wskaźniki od 2008 roku.

Jak mówi autor opracowania, Bartosz Turek, cały ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla deweloperów. Zaczęli oni wtedy budowę prawie 90 tysięcy mieszkań. W porównaniu do roku 2014 jest to wzrost o jedną czwartą. W porównaniu do szczytu hossy sprzed prawie dziesięciu lat, jest to wynik o 10 proc. lepszy.

Wśród przyczyn takiego stanu Bartosz Turek wymienia niskie stopy procentowe, które spowodowały, że wiele osób woli kupić mieszkanie, niż trzymać pieniądze w banku. Takie lokale często są przeznaczone na wynajem dlatego, że to przynosi o wiele większe zyski, niż lokaty bankowe, lub obligacje.

d37s13b

Zdaniem analityka ten rok nie będzie już tak dobry dla budownictwa mieszkaniowego. Co prawda nadal mamy do czynienia w rekordową liczbą budów, ale popyt na nowe lokale może się zmniejszyć. Po pierwsze od nowego roku obowiązuje większy, 15 - procentowy wkład własny przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy. To oznacza, że mniej zamożni Polacy będą musieli odłożyć decyzję o kupnie własnego mieszkania. Co więcej, na wiosnę mogą się skończyć pieniądze z tegorocznej puli programu Mieszkanie dla Młodych. - To skutek coraz większego zainteresowania dopłatami do kredytu. To jednak może spowodować dalszy spadek popytu. Same banki mogą też mieć niższą skłonność do udzielania kredytów - podsumowuje analityk.

Ekspert twierdzi jednocześnie, że ceny na rynku mieszkaniowym nadal będą stabilne. Deweloperzy zrobią wszystko, by ich nie obniżać. Potencjalni klienci mogą jednak liczyć na różnego rodzaju promocje, jak na przykład wykończenie mieszkania w cenie, lub miejsce postojowe gratis.

d37s13b

Podziel się opinią

Share
d37s13b
d37s13b