Trwa ładowanie...
makro
13-10-2010 10:17

Rynek dostał potwierdzenie

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jest gotowa na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w niezbyt odległej przyszłości, wynika z opublikowanego wczoraj protokołu z wrześniowego posiedzenia FOMC.

Rynek dostał potwierdzenieŹródło: X-Trade Brokers DM
d1onwkp
d1onwkp

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jest gotowa na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w niezbyt odległej przyszłości, wynika z opublikowanego wczoraj protokołu z wrześniowego posiedzenia FOMC.

Inwestorzy dostali więc ostateczne potwierdzenie, że kolejna runda luzowania polityki pieniężnej będzie mieć miejsce w listopadzie. Pytanie tylko, czy to nie jest już w cenach, a rynki nie będą potrzebowały nowych impulsów, żeby kontynuować dotychczasowe trendy?

Protokół zgodny z oczekiwaniami

Członkowie FOMC zwracali na posiedzeniu w dniu 21 września uwagę, że kolejne dostosowanie polityki będzie konieczne, jeżeli "wzrost gospodarczy będzie zbyt wolny, żeby możliwe był satysfakcjonujące zmniejszenie bezrobocia lub też jeśli inflacja będzie utrzymywała się poniżej poziomów odpowiadających polityce Fed”. To dostosowanie miałoby polegać przede wszystkim na kupowaniu długoterminowych papierów skarbowych oraz na podjęciu kroków zmierzających do wzrostu oczekiwań inflacyjnych. W protokole podkreślono ponadto, że obecnie ożywienie w amerykańskiej gospodarce jest powolne, ale powinno ono stopniowo przyśpieszyć w przyszłym roku. Mając na uwadze, że temat quantitative easing nr 2 rozgrywany jest praktycznie od pierwszych dni września, takie ostateczne potwierdzenie rynkowych oczekiwań, może być już w cenach. Dlatego rynki będą potrzebować nowych impulsów. Jednym z nich może być sezon wyników na Wall Street.

Wczoraj Intel…

Wczoraj po sesji w USA raport kwartalny opublikował Intel. Zysk spółki wzrósł w III kwartale 2010 roku o 59% do 2,96 mld dolarów, co w przeliczeniu na jedną akcję daje 52 centy. Przychody wzrosły w tym okresie do 11,1 mld dolarów z 9,4 mld dolarów rok wcześniej. Analitycy ankietowani przez Thomson Reuters szacowali zysk na akcję na poziomie 50 centów, a przychody na poziomie 11 mld dolarów. Intel jednocześnie poinformował, że w IV kwartale oczekuje przychodów na poziomie 11,0-11,8 mld dolarów (prognozy analityków: 11,3 mld dolarów). Inwestorzy dobrze przyjęli raport kwartalny i prognozy Intela. W handlu posesyjnym jego akcje podrożały.

d1onwkp

…dziś JP Morgan Chase

Wydarzeniem środy będzie publikacja raportu kwartalnego przez JP Morgan Chase. Prognozy analityków ankietowanych przez Thomson Reuters, odnośnie wypracowanego w III kwartale br. zysku na akcję wahają się w przedziale 0,51-1,12 dolara, przy średniej prognoz na poziomie 0,88 dolara. Przychody w tym czasie mają sięgnąć 24,6 mld dolarów. W analogicznym kwartale 2009 roku zysk netto wyniósł 3,6 mld dolarów, czyli 82 centy na akcję. JP Morgan Chase opublikuje swój raport o godzinie 13:00 polskiego czasu.

Dolar traci, surowce drożeją

Publikacja protokołu z posiedzenia FOMC stała się impulsem do osłabienia dolara. Efektem jest obserwowany dziś rano powrót kursu EUR/USD do 1,3977 z poziomu 1,3775 testowanego jeszcze wczoraj (wzrost ten częściowo wsparła wczorajsza wieczorna wypowiedź Webera o potrzebie wycofania się ECB z nadzwyczajnych środków wspierających gospodarkę). W dalszym ciągu jednak poziom 1,40, podobnie jak 1,60 w przypadku GBP/USD, pozostaje istotnym psychologicznym oporem. Dlatego jego pokonanie będzie wymagać nowych impulsów.

Słabszy dolar automatycznie wsparł ceny surowców. Pomogły informacje o ożywionej akcji kredytowej w Chinach. We wrześniu suma nowych kredytów sięgnęła prawie 600 mld CNY i była o 20% wyższa od oczekiwań. Dane te korelują z odnotowanym w tym samym miesiącu rekordowo wysokim importem do Chin, co jest kolejnym potwierdzeniem silnego popytu wewnętrznego. Dopóki chińskie władze w sposób zdecydowany nie zaczną chłodzić koniunktury, czynniki te będą pozytywnie wpływać na nastroje na rynkach globalnych.

Środowe kalendarium

Środowe kalendarium jest bogate w wydarzenia. Oprócz wspomnianego raportu Intela oraz opublikowanych nad ranem raportów z Chin, inwestorzy poznają jeszcze dane z brytyjskiego rynku pracy, raport o produkcji przemysłowej w Strefie Euro, inflację CPI w Polsce, tygodniowe dane nt. wniosków o kredyt hipoteczny w USA oraz amerykański raport o cenach importu i eksportu. Na godzinę 22:10 zaplanowane jest jeszcze wystąpienie szefa Fed. Nie będzie ono jednak związane z bieżącą polityka monetarną, więc pozostanie bez echa.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp