Trwa ładowanie...
d2qypf9

Rynek zaskoczony skalą rezerw BRE Banku w II kwartale (opinia)

17.7.Warszawa (PAP) - Z szacunków BRE Banku wynika, że strata brutto w II kwartale wyniosła blisko 90 mln zł. Rynek jest zaskoczony skalą zawiązanych rezerw opcyjnych. Zdaniem...
Share
d2qypf9

17.7.Warszawa (PAP) - Z szacunków BRE Banku wynika, że strata brutto w II kwartale wyniosła blisko 90 mln zł. Rynek jest zaskoczony skalą zawiązanych rezerw opcyjnych. Zdaniem analityków zwiększa to niepewność co do prognoz rezerw dla banków, które też raportowały problemy z opcjami.

TOMASZ BURSA, analityk IPOPEMA

"Można było oczekiwać, że BRE zawiąże wyższe rezerwy na ryzyko opcyjne w porównaniu z IV kwartałem 2008 i I kwartałem tego roku, natomiast skala tych rezerw jest dość dużym zaskoczeniem.

d2qypf9

Powyżej oczekiwań jest też druga część kosztów ryzyka. Dalej bank rezerwuje część detaliczną, związaną z pożyczkami gotówkowymi, co było już wcześniej zgłaszane.

Co ciekawe, wydaje się, że przy tym poziomie ryzyka i tym wyniku brutto, który znamy, BRE Bank może zaraportować dobre przychody.

W kwestii rezerwowania kontraktów opcyjnych banki stosowały różne procedury, więc ciężko przewidzieć wpływ na konkretne banki, które też były mocno eksponowane w ten segment. Ciężko powiedzieć, czy przełożenie na wynik będzie tej skali co w przypadku BRE.

To zwiększa ryzyko prognoz rezerw w tym kwartale.

d2qypf9

Myślę, że rynek będzie podchodzić bardziej konserwatywnie do banków, które mają problemy z opcjami.

Oczywiście można się spodziewać negatywnego przełożenia dla kursu akcji BRE Banku w krótkim terminie".


BRE Bank podał w piątkowym komunikacie, że skonsolidowany wynik brutto BRE Banku w drugim kwartale 2009 roku wyniósł blisko minus 90 mln zł.

d2qypf9

"Wpływ na ten wynik miały rezerwy, które w II kwartale 2009 r. wyniosły ok. 440 mln zł, z czego około połowę stanowiły odpisy na należności kredytowe od klientów posiadających zobowiązania z tytułu transakcji pochodnych" - napisano w komunikacie.

"Wielkość stworzonych rezerw wynikających z instrumentów pochodnych jest efektem konserwatywnych założeń przyjętych w ramach realizowanych obecnie w banku działań restrukturyzacyjnych. Większość z nich zostanie sfinalizowana do końca III kwartału 2009 r., co stworzy warunki do poprawy wyników w przyszłych okresach, począwszy od III kwartału 2009 r." - dodano.

BRE Bank podał, że w pierwszym półroczu 2009 roku osiągnął pozytywny wynik brutto "dzięki wzrastającym z kwartału na kwartał dochodom oraz ścisłej dyscyplinie kosztowej".

Około godz. 9.20 kurs BRE Banku spada o 4,95 proc. do 163 zł.

Anna Pełka (PAP)

pel/ jtt/

d2qypf9

Podziel się opinią

Share
d2qypf9
d2qypf9