Rynki akcji - kolejne pozytywne zaskoczenia z USA

Kolejne dane z amerykańskiej gospodarki dały nadzieję, iż spowolnienie za oceanem mogło wyhamować. Sprzedaż detaliczna wyraźnie zaskoczyła wzrostem o 0,5% m/m, jeszcze silniejszy okazał się wzrost po wyeliminowaniu środków transportu (0,6% m/m).

Rynki akcji - kolejne pozytywne zaskoczenia z USA
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

Roczna dynamika obniżyła się z 8,1% do 7,3%, ale pozostała powyżej poziomu 7% czternasty miesiąc z rzędu, wskazując, iż bardzo słabe nastroje wśród gospodarstw domowych nie przełożyły się jeszcze na popyt konsumpcyjny. Dodatkowo pozytywnie zaskoczył indeks aktywności w rejonie Nowego Jorku, który odnotował pierwszą pozytywną wartość od maja tego roku.

Kolejne dane z USA sugerują, iż gdyby problem dotyczył tylko amerykańskiej gospodarki moglibyśmy myśleć już o powrocie ożywienia. Byłoby ono zapewne niemrawe, choćby ze względu na bardzo wysokie ceny ropy, ale to lepsze niż spowolnienie z ryzykiem recesji. Gdyby tylko nie zagrożenie ze strony Europy (bezpośrednio, jak i poprzez jej wpływ na Azję)…

Te dobre wiadomości są jednak już w dużej mierze zdyskontowane w cenach akcji. Wystarczy spojrzeć na różnicę w tegorocznych stopach zwrotu pomiędzy amerykańskim indeksem DJIA30 a indeksem Eurostoxx50 dla strefy euro – wynosi ona już niemal 25%! Amerykańskie akcje nie są zatem notowane z dyskontem, zaś dyskonto dla europejskich akcji jest w pełni uzasadnione. Teraz pozostaje pytanie czy to Europa pociągnie USA w dół, czy też reszta globu pociągnie Europę w górę.

EURUSD – nowy gabinet jednak dziś

Mario Monti na wczorajszym briefingu nie ogłosił składu nowego rządu, ale zapowiedział to na dziś. Jak zapewnił, jego rozmowy z partiami były owocne i różne siły polityczne są przygotowane na "poświęcenia". Na ile okaże się to zgodne z rzeczywistością zobaczymy w kolejnych tygodniach, kiedy Monti będzie musiał przedstawić plan działań. Łatwo nie będzie o czym pisaliśmy w poniedziałkowym komentarzu (http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr141111.pdf).

Czasu nie ma wiele, bo sytuacja na rynku długu jest coraz gorsza: premia od włoskich 10-latek powróciła wyraźnie powyżej poziomu 500 bp, ale co gorsze tanieje dług innych krajów: Hiszpanii, o której ostatnio mówiło się mniej (wzrost premii do 460 bp), a także uważanych dotychczas za względnie bezpieczne Belgii (313 bp) oraz bardzo bezpieczne Francji (190 bp) i Austrii (183 bp).

To przekłada się na notowania EURUSD, które znalazły się już poniżej dołka z ubiegłego tygodnia i zmierzają w kanale spadkowym do minimum z początku października na poziomie 1,3145.

W kalendarzu – produkcja i inflacja w USA

Dziś kolejne październikowe dane z amerykańskiej gospodarki, będą to produkcja przemysłowa (15.15, konsensus +0,4% m/m) oraz CPI (14.30, konsensus 0% m/m i 0,1% m/m dla inflacji bazowej). Ważne wydarzenia również na rynku funta – o 10.30 dane z rynku pracy (oczekiwany wzrost liczby wniosków o zasiłek o 20 tys.), zaś o 11.30 kwartalny raport o inflacji Banku Anglii.

dr Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści, sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |

kursy walutprzemysław kwiecieńwaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)