Trwa ładowanie...
Noble Securities
akcje
26-09-2011 17:58

Rynki uklepują dno pod wzrostową korektę

Wzrosty giełdowych indeksów o ok. 1,5 - 2 proc. wraz z jednoczesnym umocnieniem euro do dolara mogą świadczyć, że powoli wyczerpuje się potencjał najsilniejszej od kilkunastu miesięcy fali wyprzedaży ryzykownych aktywów.

Rynki uklepują dno pod wzrostową korektęŹródło: Noble Securities
d1zgevk
d1zgevk

WIG20 poniedziałkową sesję zakończył wzrostem o 0,7 proc., a złoty utrzymywał się w okolicy poziomów z piątku wobec wszystkich głównych walut. W Europie nie dyskutuje się już czy pozwolić Grecji zbankrutować, ale jak przeprowadzić to w sposób kontrolowany. Wiadomość o nabyciu w ubiegłym tygodniu przez Europejski Bank Centralny obligacji członków strefy euro za kwotę niespełna 4 mld EUR, nie jest prosta do zinterpretowania. Z jednej strony emisje długu na rynku pierwotnym potwierdzają, że inwestorzy darzą coraz mniejszym zaufaniem Włochy i Hiszpanię, obawiając się o ekspozycję tamtejszych banków na zagrożone restrukturyzacją papiery skarbowe, co skłania bank centralny do sztucznego zaniżania kosztu finansowania tych państw. Z drugiej strony na takie operacje Europejski Bank Centralny od dwóch tygodniu przeznacza coraz mniej pieniędzy, przez co przestają one przynosić zamierzone efekty - na rynku wtórnym rentowności obligacji Włoch i Hiszpanii poruszają się w okolicach, które wymusiły interwencję, a to może
świadczyć o paraliżu decyzyjnym wewnątrz banku centralnego.

W martwym punkcie utknęły również negocjacje w sprawie wypłaty szóstej transzy pomocy finansowej Grecji, bo z wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej wynika, że ewentualny konsensus zostanie osiągnięty w przyszłym miesiącu, czyli tuż przed datą spłaty zobowiązań, na które w kasie greckiego rządu brakuje pieniędzy. Warto jednak zwrócić uwagę na zmianę retoryki unijnych polityków - obecnie nie zastanawiają się czy w ogóle możliwe jest ogłoszenie niewypłacalności Grecji, ale w jaki sposób przeprowadzić tę operację z jak najmniejszym obciążeniem sektora prywatnego. Być może akceptacja tego niewygodnego scenariusza skłoni inwestorów do poświęcenia większej energii na analizowanie bieżących danych. Tylko w tym tygodniu dowiemy się, jak zmieniały się ceny nieruchomości i nastroje konsumentów w USA, PBK we Francji i USA, sprzedaż detaliczna w Japonii, a także inflacja i stopa bezrobocia w strefie euro.

Łukasz Wróbel, Noble Securities

d1zgevk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zgevk