Rynki zachowują się relatywnie stabilnie
Dzisiaj rynki zachowują się relatywnie stabilnie. Otwarcie na giełdach europejskich było niskie, ale od rana trwa próba wzrostów. Relatywnie lepiej zachowuje się giełda w Londynie.
Ostatni raport z brytyjskiego rynku nieruchomości wskazuje na wzrost cen po 16 miesiącach spadków. Dostęp do kredytów hipotecznych się poprawił, a sprzedający podnieśli ceny oferowane. Dla inwestorów zagranicznych rynek brytyjski stał się bardziej atrakcyjny ze względu na słabego funta. Goldman Sachs rekomenduje swoim klientom kupowanie funta w relacji do dolara z celem na 1,65.
Końcówka piątkowej sesji w USA wskazuje na pasywność kupujących. W ostatnim czasie wyraźnie spadła zmienność na rynkach, co wskazywałoby na poprawę płynności. W najbliższych dniach giełdy mogą zachowywać się podobnie jak w ubiegłym tygodniu. Większe próby wzrostów nie znajdą kontynuacji i będą wykorzystywane do sprzedaży. Nadal możliwy jest scenariusz drugiego szczytu na indeksach, ale sądzimy, że będzie to okazja do zajęcia krótkich pozycji. W dniu dzisiejszym nie będzie publikacji istotnych danych makro. Jutro w godzinach porannych publikowane będą dane o inflacji CPI z Wielkiej Brytanii oraz niemiecki indeks ZEW. Z Polski publikowane będą dane o dynamice przeciętnych wynagrodzeń oraz zatrudnieniu. W centrum uwagi będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Rynek może już dzisiaj dyskontować jutrzejsze dane i po niskim otwarciu nastąpi próba wzrostów w kierunku 900 na S&P500. Zgodnie z tym scenariuszem, dolar powinien lekko osłabić się pod koniec dnia w relacji do euro (w między czasie możliwy test
1,34). Złoty powinien pozostawać stabilny.
EURPLN
Brak kierunku na głównych parach walutowych oraz stabilizacja na giełdach sprzyja dalszej konsolidacji na złotym. W dniu dzisiejszym wąskie zakresy powinny się utrzymać. Wsparciem na EURPLN pozostaje 4,43-4,44. Krótkoterminowym oporem będzie strefa 4,50-4,51. Wybicie ponad 4,51 będzie sygnałem kontynuacji wzrostów. Spadająca zmienność na rynkach zmniejsza zagrożenie na silniejszy ruch wzrostowy.
EURUSD
Gorszy sentyment na rynkach akcji wpływa pozytywnie na dolara. Słaba koncówka sesji amerykańskiej w piątek oraz negatywne zachowanie giełd azjatyckich umocniło dolara do 1,3425, czyli figurę poniżej poprzedniego lokalnego minimum. Schemat zachowania eurusd może sie powtórzyć i odbicie wzrostowe może mieć zasięg 1,35-1,3530. Tym razem powinno być nieco słabsze niż poprzednio. Wcześniej testowany może być poziom wsparcia w pobliżu 38,2% zniesienia fibo przy 1,34. Silną strefą oporu będzie 1,3535-1,3565.
GBPUSD
Funt systematycznie zyskuje w relacji do euro. EURGBP zbliża się ponownie do strefy wsparcia przy 0,88. Na GBPUSD trwa konsolidacja w wąskim przedziale 1,5065-1,5280. Trend wzrostowy nie został jeszcze zanegowany, a formacja głowy z ramionami nie zrealizowała się. Pozytywny raport z brytyjskiego rynku nieruchomości poprawił sentyment do brytyjskiej waluty. Pozytywnie zadziałała również rekomendacja kupna funta opublikowana przez Goldman Sachs.
USDJPY
Jen umacniał się w początkowej fazie sesji azjatyckiej osiągając nowe maksima w relacji do głównych walut. Na eurojenie i funtjenie przetestowane zostały istotne wsparcia techniczne przy zniesieniach fibo. Od rana jen się osłabia szczególnie w relacji do dolara. Obecnie (95,60) USDJPY jest przy oporach technicznych, a korekta wzrostowa osiągnęła przeciętny zasięg. Przebicie strefy oporu 96,00-96,20 będzie sygnałem kupna / zamknięcia krótkich pozycji.
Wojciech Smoleński
IDMSA.pl