Trwa ładowanie...
d2gjrit

Ryzyka związane z QEIII są pod kontrolą - minutes

04.10. Waszyngton (PAP/Internet) - Amerykańscy bankierzy centralni na wrześniowym posiedzeniu FOMC byli zdania, że możliwa jest zmiana rozmiaru miesięcznego skupu obligacji, w...

d2gjrit
d2gjrit

04.10. Waszyngton (PAP/Internet) - Amerykańscy bankierzy centralni na wrześniowym posiedzeniu FOMC byli zdania, że możliwa jest zmiana rozmiaru miesięcznego skupu obligacji, w ramach realizowanego przez Fed programu luzowania ilościowego, w celu redukcji ryzyk związanych z programem, takich jak destabilizacja rynków finansowych i wzrost inflacji - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

"Większość członków uważa, że ryzyka znajdują się pod kontrolą, ponieważ FOMC może wprowadzić zmiany w programie skupu, jeśli będą one konieczne, w reakcji na rozwój sytuacji w gospodarce oraz zmiany w ocenie kosztów i efektywności programu" - napisano w minutes.

Na wrześniowym posiedzeniu Fed poinformował, że rozpocznie program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu obligacji nie będzie ograniczony czasowo, a jeśli nie przyniesie on zakładanej poprawy na amerykańskim rynku pracy, jego wartość może zostać zwiększona.

Kilku członków wyraziło sceptycyzm co do możliwości osiągnięcia zakładanego celu przez program skupu obligacji, kilku z nich było natomiast zdania, że skup może "skomplikować proces wycofywania akomodacji monetarnej, kiedy w końcu będzie to konieczne" - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

d2gjrit

Fed pozostawił we wrześniu bez zmian główne stopy procentowe. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc. Jednocześnie Fed oświadczył, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie stopy procentowe do połowy 2015 roku". Wcześniejsza deklaracja Fedu mówiła o zamiarze pozostawienia bez zmian stóp proc. do późnego 2014 roku.

Członkowie FOMC rozważali wprowadzenie celów co do poziomów inflacji oraz bezrobocia których osiągnięcie mogłoby oznaczać zmianę w nastawieniu Fedu do polityki monetarnej - wynika z minutes.

"Większość członków wyraziło przekonanie, że adopcja konkretnych poziomów byłaby użyteczna, ponieważ zapewniłaby większą przejrzystość co do projekcji poziomów stóp proc. Członkowie FOMC zgodzili się jednak, że najpierw konieczna jest dodatkowa praca w celu wyeliminowania wyzwań związanych z komunikacją" - napisano.

Kolejne posiedzenie Fed w sprawie stóp procentowych odbędzie się 23-24 września 2012 roku. (PAP)

wst/ ana/

d2gjrit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gjrit