Trwa ładowanie...
dug919u
dug919u

Rząd chce podnieść płacę minimalną o 100 zł do 1850 zł w przyszłym roku

Warszawa, 09.06.2015 (ISBnews) - Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął propozycję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącą wzrostu płacy minimalnej o 100 zł do 1850 zł od początku 2016 roku, podał resort pracy.
Share
dug919u

"Gdy bezrobocie spada, praca przestaje być celem samym w sobie. Polacy oczekują pensji, która umożliwi utrzymanie rodziny na godnym poziomie, da poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Dlatego wspierając tworzenie miejsc pracy, nie możemy zapominać o ich jakości. Nasza propozycja wysokości płacy minimalnej na przyszły rok to punkt wyjścia do dyskusji z partnerami społecznymi. Liczę, że uda nam się osiągnąć dobry kompromis" - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany w komunikacie.

"Ze względu na poprawiającą się sytuację na rynku pracy, optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego oraz poziom inflacji, a także chcąc utrzymać wzrost płacy minimalnej - rząd zaproponował przyjęcie minimalnego wynagrodzenia w 2016 r. na poziomie 1850 zł" - czytamy także w komunikacie.

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi zapłacić pracownikowi czyli osobie pozostającej w stosunku pracy.

dug919u

"Przyjętą propozycją zajmie się teraz Komisja Trójstronna, w której zasiadają przedstawiciele rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Komisja do 15 lipca przedstawi Radzie Ministrów swoją propozycję. Jeśli tego nie zrobi, to rząd do 15 września sam ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia. Nie może ono być jednak niższe od propozycji minimalnego wynagrodzenia przedstawionej przez Radę Ministrów Komisji Trójstronnej do negocjacji" - czytamy dalej.

Resort podkreśla, że propozycja wysokości płacy minimalnej ustalana jest w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokość wzrostu cen (inflacja) oraz - jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej - również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego. Zgodnie z regułami ustawowymi, kwota minimalnego wynagrodzenia powinna wynosić co najmniej 1782 zł.

"Każda podwyżka płacy minimalnej realnie przekłada się na poprawę sytuacji najsłabiej zarabiających pracowników. W ślad za płacą minimalną rosną płace w całej gospodarce. Od 2007 roku płaca minimalna wzrosła o 87% - z 936 zł w 2007 r. do 1750 zł w 2015 r." - podał również resort.

Płaca minimalna wzrosła w Polsce od 1 stycznia do 1750 zł z 1680 zł w poprzednim roku.

Wcześniej w mediach podawano, że według propozycji związków zawodowych minimalne wynagrodzenie za pracę powinno zwiększyć się o przynajmniej 7,4% do ok. 1880 zł. Z kolei w ocenie Konfederacji Lewiatan w 2016 r. płaca minimalna powinna zwiększyć się do 1800 zł brutto.

(ISBnews)

dug919u

Podziel się opinią

Share
dug919u
dug919u