Trwa ładowanie...
d2iqtat
03-02-2015 17:25

Rząd doprecyzował zasady udziału Polski w wystawie Expo 2015 w Mediolanie

Rząd doprecyzował we wtorek zasady udziału Polski w Expo 2015 w Mediolanie i w programie w wystawy uwzględnił efekty przygotowań przeprowadzonych do końca 2014 r. Expo we Włoszech rozpocznie się 1 maja i potrwa do października.

d2iqtat
d2iqtat

Jak przypomniało Centrum Informacyjne Rządu, w czasie Expo szczególny nacisk zostanie położony na te elementy ekspozycji, które powinny wywołać pozytywny oddźwięk we Włoszech i pokazać Polskę, jako kraj bliski ze względu na uznawane wartości, kulturę, styl życia. Polska będzie prezentować się jako miejsce, w którym wysoko ceni się rodzinę, jakość i przyjemność życia oraz dobrą kuchnię, kraj ludzi otwartych i przyjaznych. Pokazane zostanie nowoczesne wzornictwo, które nie ustępuje włoskiemu.

Włochy są aktualnie trzecim partnerem handlowym Polski wśród krajów Unii Europejskiej - dodało CIR.

Dodatkowo w Mediolanie Polska będzie promowała Łódź jako potencjalnego organizatora Expo 2022. Proponowany temat to rewitalizacja obszarów miejskich. Zagadnienie to powinno wzbudzić zainteresowanie, ponieważ dotyczy istotnych problemów związanych z kształtowaniem przestrzeni miejskiej.

W poniedziałek prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak informowała PAP, że dyskusja nad dokumentem odbywa się w ramach standardowej procedury uzupełniającej. Koncepcja Programowa - wyjaśniła - cały czas się rozwija, a w trakcie przygotowań do wystawy dopisywane są nowe punkty.

d2iqtat

Expo 2015 w Mediolanie odbywa się pod hasłem "Wyżywienie planety, energia dla życia". Poświęcone jest przede wszystkim odżywianiu się i przemysłowi spożywczemu. Jak informują organizatorzy, stolica Lombardii na sześć miesięcy stanie się miejscem, gdzie będzie można poznać technologie produkcji zdrowej, bezpiecznej żywności z jednoczesnym poszanowaniem Ziemi i jej mieszkańców. Towarzyszące Expo debaty mają dotyczyć m.in. zrównoważonego rozwoju. Wśród ambasadorów wystawy znaleźli się znana przeciwniczka żywności modyfikowanej genetycznie Vandana Shiva, laureat nagrody Nobla z ekonomii Amartya Sen, pianista Lang Lang, czy piłkarz Kaka.

Oprócz wystaw zaplanowano wiele imprez towarzyszących. Goście będą mieli np. okazję poznania tradycji kulinarnych i potraw państw-wystawców.

Polski pawilon w Mediolanie ma przedstawiać jabłkowy sad, otoczony lustrami oraz konstrukcją nawiązującą do ekologicznych skrzynek na owoce. Jego projektantami są warszawscy architekci z pracowni 2PM. W czerwcu 2014 r. wygrali oni konkurs Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich praca nawiązuje do jabłek - Polska jest największym eksporterem tych owoców w świecie.

Obiekt będzie miał 800 m kw. powierzchni wystawowej, restaurację z ogródkiem, salonik VIP, sale konferencyjne i sklep z biżuterią. Zwiedzający będą mogli za pomocą multimediów uzyskać informacje o Polsce. Centralnym miejscem pawilonu ma być przestrzeń wypoczynkowa; poza interaktywną częścią wystawy organizowane będą tam również koncerty czy okolicznościowe konkursy.

d2iqtat

Sama działka, na której powstaje pawilon, ma ponad 2300 m kw. i znajduje się w centralnej części przyszłej wystawy. Będą się tam odbywać wydarzenia biznesowe i promocyjne takie jak debaty, spotkania, pokazy, koncerty, czy pikniki.

Resort gospodarki wcześniej podał, że koszt udziału Polski w Expo 2015 w Mediolanie wyniesie ok. 57 mln zł. Ponad 75 proc. zostanie sfinansowanych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, udział środków budżetowych przewidziano na niecałe 25 proc.

Rząd liczy na to, że wystawa będzie okazją do zaprezentowania polskich osiągnięć w branży żywnościowej.

d2iqtat

Podczas EXPO w Szanghaju w 2012 r. polski pawilon odwiedziło 8,5 mln osób. Chińscy organizatorzy wystawy przyznali Polsce srebrny medal za kreatywność programową i spójność z tematem przewodnim: "Lepsze miasto, lepsze życie". Polskie stoisko zdobyło też uznanie chińskich mediów - odwiedziło je prawie 1,2 tys. chińskich dziennikarzy, co owocowało liczbą ok. 600 publikacji na temat polskiej prezentacji.

d2iqtat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqtat