Trwa ładowanie...
dwk9pep

Rząd ma świadomość, że do budżetu '11 może nie trafić zysk z NBP w wysokości 1,7 mld zł - MF

09.11. Warszawa (PAP) - Rząd ma świadomość, że do budżetu w 2011 roku może nie trafić prognozowany w wysokości 1,7 mld zł zysk Narodowego Banku Polskiego za 2010 rok - poinformował...

Share
dwk9pep

09.11. Warszawa (PAP) - Rząd ma świadomość, że do budżetu w 2011 roku może nie trafić prognozowany w wysokości 1,7 mld zł zysk Narodowego Banku Polskiego za 2010 rok - poinformował Dariusz Daniluk, wiceminister finansów.

"W 2011 r. przewiduje się wpływy do budżetu państwa pochodzące z wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego za rok 2010 na poziomie 1.717,0 mln zł, co oznacza zmniejszenie o 56,6 proc. w porównaniu z 2010 r. Powyższa prognoza opiera się na "Planie finansowym NBP na rok 2010", który zakłada ukształtowanie się wyniku finansowego banku centralnego na poziomie 1.807,4 mln zł" - napisał Daniluk w odpowiedzi na interpelacje poselską.

Zgodnie z ustawą o NBP, do budżetu państwa bank centralny przekazuje 95 proc. wyniku finansowego.

"Należy jednak wskazać, że rząd ma świadomość, iż wykonanie wyniku finansowego NBP obciążone jest znacznym ryzykiem ze względu na wrażliwość poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat na zmiany czynników pozostających poza kontrolą banku centralnego" - podkreśla wiceminister.

"W szczególności czynnikiem ryzyka jest kształtowanie się kursu złotego do walut obcych, w których utrzymywane są rezerwy dewizowe, wysokość stóp procentowych na światowych rynkach finansowych, a także płynność sektora bankowego" - dodał. (PAP)

bg/ ana/

dwk9pep
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwk9pep