Trwa ładowanie...
d2e3k9a
nexter
02-07-2014 19:15

Rząd Niemiec zbada fuzję firmy zbrojeniowej KMW z francuskim Nexterem

Rząd Niemiec zbada planowaną fuzję niemieckiego koncernu zbrojeniowego Krauss-Maffei Wegmann (KMW) z francuskim producentem uzbrojenia Nexter - poinformowała w środę w Berlinie rzeczniczka ministerstwa gospodarki.

Share
d2e3k9a

Według niej po podpisaniu ostatecznego porozumienia w tej sprawie musi ono zostać zgłoszone rządowi na mocy ustawy o współpracy gospodarczej z zagranicą.

Rząd ma możliwość zablokowania takiej umowy lub wprowadzenia do niej dodatkowych postanowień, gdyby wymagały tego interesy Niemiec w sferze polityki bezpieczeństwa - zaznaczyła rzeczniczka. Wskazała jednocześnie, że porozumienie KMW i Nextera toruje drogę do podniesienia na wyższy poziom niemiecko-francuskiej kooperacji w europejskim przemyśle zbrojeniowym, co byłoby istotnym krokiem w kierunku konsolidacji tej branży i mogłoby zabezpieczyć jej konkurencyjność.

Znany jako producent czołgów Leopard i samobieżnych 155-milimetrowych haubic PzH 2000 koncern KMW podpisał we wtorek w Paryżu wstępne porozumienie z Nexterem w sprawie utworzenia wspólnego holdingu o nazwie Kant z równymi udziałami obu partnerów. Fuzja ma zostać sfinalizowana wiosną przyszłego roku.

Zachodnioeuropejski przemysł zbrojeniowy przeżywa obecnie poważne trudności powodowane z jednej strony redukcją wydatków państw NATO na obronę, z drugiej zaś znacznymi restrykcjami w eksporcie broni na Bliski Wschód i do innych nękanych konfliktami zbrojnymi regionów. Według agencji dpa Nexter chciałby wykorzystać rynkowe powiązania KMW do zwiększenia sprzedaży swych wież działowych i amunicji, oferując w zamian stronie niemieckiej dostęp do własnych rozwiązań technicznych, co pozwoliłoby jej na opracowanie nowych produktów.

d2e3k9a

Oferty produkcyjne obu firm i ich regionalne strefy zbytu są "niemal całkowicie komplementarne" - oświadczył KMW dodając, iż dzięki fuzji partnerzy umocnią swą pozycję na światowych rynkach.

Produkująca między innymi czołgi Leclerc i kołowe bojowe wozy piechoty VBCI państwowa firma Nexter zatrudnia około 2 700 ludzi, a jej obroty wyniosły w ubiegłym roku 742 mln euro.

KMW stanowi własność rodzinną i nie jest notowany na giełdzie, co zwalnia go z obowiązku publikowania swych oficjalnych bilansów. Z ogłoszonego w federalnym dzienniku urzędowym bilansu holdingu Wegmann za rok 2012 wynika, że podlegający mu koncern Krauss-Maffei Wegmann wykazał wtedy obroty w wysokości 964 mln euro - ale obejmuje to także wpływy działającej w znacznym stopniu na rynku cywilnym firmy elektrotechnicznej Schleifring und Wegmann Automotive.

KMW ma siedzibę w Monachium i według własnych danych zatrudnia na całym świecie około 3200 ludzi.(PAP)

dmi/ kar/

d2e3k9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e3k9a
d2e3k9a