Trwa ładowanie...
d2cmqrt
20-10-2015 16:50

Rząd poszerzył Suwalską i Łódzką Strefy Ekonomiczne (aktl.)

#
dochodzi więcej szczegółów
#

Share
d2cmqrt

20.10. Białystok (PAP/PAP Legislacja) - Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie poszerzona o blisko 260 hektarów, a Łódzka SSE o prawie 37 hektarów - zdecydował na wtorkowym posiedzeniu rząd.

Rada Ministrów wydała rozporządzenia w sprawie tych stref ekonomicznych przedłożone przez ministra gospodarki - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z decyzją rządu po poszerzeniu Suwalska SSE będzie miała całkowitą powierzchnię ponad 635 hektarów. Nowe, należące do samorządów tereny dla inwestorów objęte ulgami strefowymi, włączono w Suwałkach, Grajewie, Białymstoku, Szczuczynie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Czyżewie, Hajnówce, Narewce, Nowogrodzie oraz w Sejnach. W strefie znalazły się też prywatne tereny w Suwałkach, Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie), Zabłudowie i Olecku (Warmińsko-Mazurskie).

"Umożliwi to realizację czterech nowych inwestycji ukierunkowanych na produkcję eksportową. Chodzi o inwestycje realizowane przez: Tanne sp. z o.o., Dystri-Forte sp. z o.o., Zakład Produkcyjno-Usługowy Prawda sp. z o.o., i SaMASZ sp. z o.o." - podało CIR. Wszystkie zmiany w Suwalskiej SSSE pozwolą na utworzenie 8 tys. 721 nowych miejsc pracy przy nakładach wynoszących ponad 2 mld 792,5 mln zł - podano w komunikacie.

d2cmqrt

Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Robert Żyliński powiedział we wtorek po południu na konferencji prasowej w Białymstoku, że decyzja o powiększeniu tej strefy to bardzo dobra wiadomość dla regionu, bo to właśnie strefa jest "głównym motorem napędowym" rozwoju regionu i powstawania nowych miejsc pracy.

Poinformował, że część nowych terenów w strefie jest już przygotowana pod inwestycje, niektóre jeszcze nie, dopiero będą przygotowywane, np. tereny w Białymstoku będące poza terenem Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego - w rejonie ulic Ciołkowskiego i Mickiewicza. Grunty przy parku są gotowe.

SaMASZ, ZPH-U Prawda oraz Forte SA będą realizować inwestycje na należących do nich terenach lub takich, które posiadają w wieczystym użytkowaniu. Żyliński poinformował, że firma SaMASZ, producent maszyn rolniczych, będzie budowała nowy zakład w Zabłudowie koło Białegostoku. Na początek mają powstać 84 nowe miejsca pracy i zainwestować 65 mln zł. Firma obecnie zatrudnia ok. 600 pracowników. W Zabłudowie mają być produkowane maszyny rolnicze, m.in. także na rynek afrykański.

ZPH-U Prawda w Olecku (Warmia i Mazury), producent mebli deklaruje zatrudnienie 50 nowych pracowników, utrzymanie dotychczasowych 1 tys. 113 miejsc pracy i inwestycje rzędu 49 mln zł - podał Żyliński. Firma meblarska Forte będzie natomiast rozwijać swoją działalność w Suwałkach i Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie). W Suwałkach to szansa na pracę dla 130 osób (wartość inwestycji 334,5 mln zł), w Ostrowi zaś pracę ma znaleźć 160 osób, a firma zainwestuje 32 mln zł.

d2cmqrt

Żyliński zaznaczył, że trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami niemal we wszystkich nowych miejscach objętych strefą, a pierwsze przetargi na sprzedaż działek pod inwestycje będą ogłaszane jak najszybciej, jak tylko uprawomocni się wtorkowe rozporządzenie przyjęte przez rząd. Mówił, że doprowadzenie do tego, by firmy zainwestowały w strefie, to teraz najważniejsze wyzwanie. "Jestem bardzo optymistycznie nastawiony" - podkreślił.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powiększona o ponad 36,9 hektarów gruntów publicznych, ale też prywatnych. Po zmianie strefa będzie miała powierzchnię ponad 1 tys. 339 ha. Jak podało CIR, dzięki poszerzeniu granic strefy na terenach publicznych może powstać w ciągu kilku najbliższych lat 941 nowych miejsc pracy, wysokość nakładów może wynieść ok. 504 mln zł.

"Natomiast dzięki włączeniu gruntów prywatnych: w Łęczycy, Kleszczowie, Koluszkach i Wieluniu możliwe będzie zakończenie czterech rozpoczętych inwestycji przez HTL-Strefa SA w Łęczycy, Epicom sp. z o.o. w Kleszczowie, SuperDrob Zakłady Drobiarko-Mięsne SA w Koluszkach i Wielton SA w Wieluniu" - głosi komunikat. Ma to dać 720 nowych miejsc pracy i utrzymanie kolejnych prawie dwóch tysięcy już istniejących.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje obecnie 1302 ha i składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Poziom zagospodarowania dotychczasowych terenów w ŁSSE wynosi 75 proc., a wolnych terenów inwestycyjnych zostało w sumie ok. 324 ha.

d2cmqrt

Przez 18 lat istnienia Strefa wydała 278 zezwoleń na działalność, a firmy zrealizowały lub zapowiedziały inwestycje warte ponad 12,7 mld zł. Powstało lub ma powstać dzięki nim ponad 32 tys. miejsc pracy. Najsilniejsze branże obecne w Łódzkiej SSE to: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna, IT/BPO oraz opakowań.

W regionie łódzkim duży strefowy inwestor może liczyć na zwolnienia podatkowe w wysokości 35 proc., średni - 45 proc., a mały - 55 proc.

d2cmqrt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cmqrt
d2cmqrt