Trwa ładowanie...
rząd
07-01-2014 17:45

Rząd przedłużył do końca 2014 r. program wspierania innowacji w firmach

Rząd przedłużył do końca 2014 r. program wspierania innowacji i konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Zwiększył też środki na jego realizację - o 7,75 mln zł.

Share
Rząd przedłużył do końca 2014 r. program wspierania innowacji w firmachŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d1m36gv

Zadaniem programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (Program CIP - Competitiveness and Innovation Framework Programme) jest wspieranie innowacyjności (w tym innowacji ekologicznych), zapewnienie lepszego dostępu do środków finansowych oraz świadczenie na poziomie regionalnym usług wsparcia dla biznesu. Program ma zachęcać do szerszego i lepszego wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz wspomagać rozwój społeczeństwa informacyjnego. Promuje również wykorzystanie energii odnawialnej i efektywność energetyczną. Jego realizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

CIR podało, że przedłużenie programu o rok wymaga większych środków na jego realizację. W związku z tym przewidziano zwiększenie kwot o 7,75 mln zł. W rezultacie, w latach 2008-2014 na udział Polski w programie zostanie wydane z budżetu państwa 64,65 mln zł.

Środki zostaną przeznaczone m.in. na współfinansowanie działalności polskich ośrodków międzynarodowej sieci Enterprise Europe Network. Sieć Enterprise Europe Network wspiera przedsiębiorstwa za pośrednictwem ok. 600 punktów kontaktowych. W ramach sieci tych punktów w Polsce działa obecnie 30 ośrodków, zgrupowanych w czterech konsorcjach. Sieć świadczy usługi przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom oraz osobom, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą.

d1m36gv

Z jej usług mogą też korzystać duże przedsiębiorstwa, instytuty badawcze, uniwersytety, centra technologiczne i biznesowe oraz podmioty działające na rzecz rozwoju innowacji. Sieć świadczy np. o usługi informacyjne i doradcze dotyczące prawa i polityk Unii Europejskiej, usługi z zakresu transferu technologii (audyty technologiczne, a także związane z prowadzeniem działalności gospodarczej za granicą). Pomaga w znalezieniu partnerów do współpracy gospodarczej i transferu technologii. Organizuje firmom wyjazdy na targi współfinansowane przez Komisję Europejską, a także szkolenia, warsztaty i seminaria.

Od początku 2008 r. do końca 2010 r. z usług 30 polskich ośrodków działających w ramach 4 konsorcjów skorzystało ok. 49 tys. podmiotów, w tym ponad 32,5 tys. małych i średnich firm, 7,2 tys. rozpoczynających działalność gospodarczą oraz ponad 1 tys. jednostek naukowych. W latach 2011-2012 liczba odbiorców działań promocyjnych wyniosła prawie 2,7 mln osób, w wydarzeniach lokalnych i regionalnych wzięło udział ok. 16,5 tys. osób, z usług audytu technologicznego i analizy biznesowej skorzystało ponad 800 odbiorców.

W latach 2008-2012 punkty kontaktowe zorganizowały ok. 340 konferencji, seminariów, szkoleń, wizyt studyjnych, warsztatów dotyczących programów szczegółowych Programu CIP, w których uczestniczyło ponad 13,6 tys. uczestników. Udzieliły ok. 5,3 tys. informacji, konsultacji i porad oraz ok. 3 tys. informacji telefonicznych i mailowych. Ponadto, z instrumentów finansowych Programu CIP skorzystało 6 polskich instytucji: trzy banki (BPH SA, PKO SA, Paribas Bank Polska SA), dwa fundusze poręczeniowe (POLFUND SA i Polski Fundusz Gwarancyjny Sp. z o.o.) oraz Europejski Fundusz Leasingowy SA.

d1m36gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m36gv
d1m36gv