Trwa ładowanie...
d4ctkb2

Rząd przekonany o korzystnym wpływie wejścia do EMU na gosp., ale nie określa daty - Kotecki, MF

11.10. Warszawa (PAP) - Rząd jest nadal przekonany, że wejście Polski do strefy euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki, ale nie określa daty, kiedy może to nastąpić -...

Share
d4ctkb2

11.10. Warszawa (PAP) - Rząd jest nadal przekonany, że wejście Polski do strefy euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki, ale nie określa daty, kiedy może to nastąpić - poinformował Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro. Dodał, że intencją rządu jest możliwe szybkie wejście do strefy euro, ale najpierw musi zostać zażegnany kryzys zadłużenia w strefie euro oraz musi ona zostać wzmocniona instytucjonalnie.

"Intencją rządu jest możliwie szybka integracja Polski ze strefą euro. Proces ten należy jednak przeprowadzić w sposób zapewniający maksymalizację korzyści i ograniczenie zagrożeń związanych z przyjęciem euro. Obecnie rząd nie określa przewidywanej daty przyjęcia euro ze względu na dużą niepewność co do terminu wypełnienia formalnych warunków przyjęcia euro oraz sytuację w strefie euro" - napisał Kotecki w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wiceszef resortu finansów podkreślił również, że rząd z uwagą obserwuje zmiany w strefie euro, mające na celu jej instytucjonalne wzmocnienie.

d4ctkb2

"Problemy fiskalne niektórych państw strefy euro, obserwowane w ostatnich latach, unaoczniają potrzebę takich zmian, a jednocześnie przekonują, jak ważne jest trwałe wypełnienie kryteriów konwergencji. Uznając za pierwotne źródło powyższych problemów sposób prowadzenia polityki fiskalnej i strukturalnej, a nie wprowadzenia wspólnej waluty, rząd pozostaje przekonany o korzystnym wpływie przyjęcia euro na polską gospodarkę" - uważa Kotecki.

"Przed przyjęciem wspólnej waluty przez Polskę powinno jednak nastąpić ustabilizowanie sytuacji na rynkach długu państw strefy euro" - dodaje. (PAP)

bg/ asa/

d4ctkb2

Podziel się opinią

Share
d4ctkb2
d4ctkb2