Rząd przyjął informację nt. programu promocji biopaliw
W 2008 r. rosło zużycie paliw z dodatkiem biokomponentów, jednak znaczna ich część pochodziła z innych krajów UE - wynika z przyjętej we wtorek przez rząd informacji resortu rolnictwa o realizacji "Wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014".
Program został przyjęty przez rząd w lipcu 2007 r. Zakłada stworzenie warunków dla bardziej opłacalnej produkcji i stosowania biopaliw w Polsce. Zakłada m.in. ulgę w podatku akcyzowym oraz dodatkową ulgę w podatku dochodowym dla producentów biopaliw.
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, w 2008 r. znacznie wzrosło zużycie biokomponentów. Na rynek wprowadzono ich ok. 659 tys. ton, w tym ok. 185 tys. ton bioetanolu oraz ok. 473 tys. ton estrów. "Oznacza to, że przepisy nakładające obowiązek stosowania biopaliw są skuteczne i wystarczają do realizacji narodowego celu wskaźnikowego (NCW), określającego minimalny udział biokomponentów w ilości paliw silnikowych wprowadzanych do obrotu" - ocenił rząd.
Większość biokomponentów wprowadzono do obrotu w paliwach ciekłych. Ceny paliw z takimi dodatkami (do 5 proc.) nie różniły się jednak od cen paliw tradycyjnych. Rząd ocenił, że pomoc publiczna nie wpłynęła na hurtową ani detaliczną cenę paliw z dodatkiem biokomponentów.
Pomoc (w formie ulgi w podatku akcyzowym) udzielona firmom odpowiedzialnym za realizację NCW wyniosła w 2008 r. 879,5 mln zł i była ok. 3,5 raza większa niż rok wcześniej.
W opinii rządu, "program wymaga przeglądu i wypracowania działań umożliwiających bardziej efektywną realizację jego celów gospodarczych i społecznych." Oceniono, że nie miał "pozytywnego wpływu na rynki rolne i aktywizację obszarów wiejskich oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Maleje liczba zakładów wytwarzających biokomponenty i półprodukty do ich produkowania" - czytamy w informacji CIR.
Wynika z niej, że zmniejszyło się w 2008 r. wykorzystanie surowców rolnych do produkcji alkoholu etylowego, pogorszyła się także sytuacja ekonomiczna wytwórców biokomponentów do paliw, a znacząca ilość estrów i bioetanolu pochodziła z innych krajów Unii Europejskiej.