Trwa ładowanie...
d4ahjbc

Rząd przyjął projekt zmian dot. OFE; składka zostanie obniżona z 7,3 proc. do 2,3 proc. - premier

...

d4ahjbc
d4ahjbc

dochodzą kolejne wypowiedzi premiera #

08.03. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął we wtorek projekt zmian dotyczący OFE. Składka trafiająca do OFE zostanie obniżona z 7,3 proc. do 2,3 proc. Do 2017 roku będzie się sukcesywnie zwiększać do docelowego poziomu 3,5 proc. - poinformował premier Donald Tusk.

"Naszym zadaniem dziś było uczynienie polskich emerytur bezpiecznymi, stabilizacja systemu emerytalnego i po trzecie, ale nie mniej ważne - uratowanie Polski przed narastającą spiralą długów" - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

"Wprowadzenie zmian, jakie proponujemy oznacza, że Polska będzie musiała pożyczyć do 2020 roku mniej o 190 mld złotych. Potrzeby pożyczkowe naszego kraju będą dzięki temu mniejsze o 190 mld złotych" - dodał.

"(...) Zmniejszamy składkę wpłacaną do OFE z 7,3 proc. do docelowo 3,5 proc., ale zaczynamy od poziomu 2,3 proc. Później, do 2017, rok po roku te 2,3 proc. zwiększa się do 3,5 proc. i to jest ta zdefiniowana składka, jaką płacimy do OFE. Tę różnicę wynikającą ze zmniejszenia składki na OFE wpłacamy na subkotno, które jest częścią drugiego filaru" - powiedział Tusk.

d4ahjbc

Premier poinformował także, że celem rządu jest wejście w życie zmian w systemie emerytalnym od 1 maja br. przy zachowaniu 30 dniowego vacatio legis.

"Pragniemy, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej, 1 kwietnia jest już z oczywistych względów niemożliwy, zrobimy wszystko, aby 1 maja był możliwy. W projekcie wskazujemy termin 30 dni wejścia w życie od momentu ogłoszenia ustawy" - powiedział Tusk.

"Wprowadzamy, i to jest zmiana wobec tego pierwotnego projektu, nie 2 proc., nie 3 proc., ale 4 proc. ulgę podatkową i to od razu od 2012 roku dla tych co chcą się dobrowolnie doubezpieczyć, a więc będziemy mogli odpisywać 4 proc. z podstawy opodatkowania w PIT. (...) Będziemy proponowali także ustawę tzw. efektywnościową, która opisze potrzebne zmiany w OFE, aby efektywność systemu była większa. Aby więcej pieniędzy z tych, które odkładamy trafiały do emerytów" - dodał.

"Jedną ze zmor tego systemu były koszta akwizycji, wprowadzamy zakaz akwizycji na rynku wtórnym i pierwotnym" - podkreślił.

Premier poinformował również, że co trzy lata kolejne rządy będą zobowiązane do dokonywania przeglądu systemu emerytalnego.

"Zakładamy, że każdy rząd będzie zobowiązany co trzy lata dokonywać przeglądu tego systemu i prezentować efekty tego przeglądu parlamentowi" - powiedział. (PAP)

nik/ jba/ bg/ asa/

d4ahjbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ahjbc