Rząd przyjął założenia Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej

Do 2050 roku polska gospodarka ma być niskoemisyjna oraz konkurencyjna na europejskim i globalnym rynku - przewidują przyjęte we wtorek przez rząd założenia Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN).

Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło, że celem programu ma być wypracowanie m.in. nowoczesnej i energooszczędnej gospodarki, nastawionej na innowacyjność oraz zdolnej do konkurowania na rynku. W efekcie ma to doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji.

Program - jak podkreśliło CIR - umożliwi Polsce "aktywną rolę w określaniu europejskich i światowych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych". Chodzi m.in. o większe wykorzystywanie źródeł odnawialnych, przyspieszenie modernizacji sektora energetycznego oraz zwiększenie wsparcia dla działalności innowacyjnej.

NPRGN ma być skierowany m.in. do przedsiębiorców wszystkich sektorów gospodarki, samorządów oraz organizacji pozarządowych i biznesowych. Będzie finansowany m.in. z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Unii Europejskiej. Prace nad jego przygotowaniem mają nadzorować resorty: gospodarki i ochrony środowiska.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział we wtorek dziennikarzom, że wdrożenie programu pozwoli dostosować wszystkie branże do wymogów gospodarki niskoemisyjnej oraz "kształtować właściwe postawy w tym zakresie". "Do 2050 r. chcemy stworzyć nowoczesną i niskoemisyjną gospodarkę, opartą na innowacyjnych rozwiązaniach, która skutecznie będzie konkurować na globalnym rynku" - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
emisjarządgospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)