Rząd wybierze najprawdopodobniej wariant budżetu na 2012 ze wzrostem PKB o 2,5 proc. - premier
01.12. Warszawa (PAP) - Rząd wybierze najprawdopodobniej pośredni wariant budżetu na 2012 rok ze wzrostem PKB 2,5 proc. - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że jest to...
01.12. Warszawa (PAP) - Rząd wybierze najprawdopodobniej pośredni wariant budżetu na 2012 rok ze wzrostem PKB 2,5 proc. - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że jest to wariant ostrożny i w przyszłym roku możliwy jest większy wzrost PKB.
"Dane, które dotyczą gospodarki i finansów za rok, który mija - one napawają nas optymizmem, jeśli chodzi o sytuację w Polsce. Ale nie chcemy lekceważyć wszystkich prognoz, które są prognozami bardzo przykrymi, bardzo ostrożnymi, mało optymistycznymi, jeśli chodzi o strefę euro, także naszego największego sąsiada i największego partnera gospodarczego, jakim są Niemcy" - powiedział na konferencji Tusk.
"Więc zakładamy na wszelki wypadek, że ten scenariusz, jeśli się spełni, może doprowadzić do mniejszego wzrostu, który i tak będzie jednym z największych w Europie - mówię o 2012 roku - czyli około 2,5 proc. Czyli to, na co wskazują różne prognozy i to co zawarliśmy w tym tak zwanym wariancie pośrednim, z tych trzech wariantów, jakie przygotował minister Rostowski. I nie chcę mówić na 100 proc., bo przecież proces trwa, ale raczej na pewno przyjmiemy ten wariant pośredni, przynajmniej, jeśli chodzi o niektóre kryteria, w tym na pewno prognozę wzrostu. I chcę podkreślić, że naszym zdaniem jest to wariant ostrożny także w tym sensie, że ja i minister finansów jesteśmy przekonani, że możliwy jest większy wzrost w roku 2012, niż 2,5 proc." - dodał.
Ministerstwo Finansów na przyszły rok przygotowało trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 proc. Według pierwotnej wersji MF zakładało wzrost na poziomie 4 proc.
Z uzasadnienia do projektu budżetu na 2012 rok, do którego dotarła w tym tygodniu PAP wynika, że deficyt budżetu w 2012 roku zostanie zapisany w budżecie na poziomie 35 mld zł. Budżet zostanie skonstruowany przy założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 proc. i inflacji średniorocznej w wysokości 2,8 proc. Stopa bezrobocia na koniec przyszłego roku ma być na poziomie 12,3 proc.(PAP)
jba/ ana/