Rząd za wydłużeniem ważności decyzji środowiskowych

Wydłużenie ważności decyzji środowiskowych czy dłuższe konsultacje społeczne przy inwestycjach, dla których prowadzona jest ocena oddziaływania na środowisko - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd m.in. projekt noweli o udostępnianiu informacji o środowisku.

07.07.2015 14:50

Przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, ma dostosowywać polskie przepisy do europejskich.

Chodzi o tzw. dyrektywę ocenową (dyrektywę ws. oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, która została zmieniona w 2014 r.), a także dyrektywę ws. publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska.

Jak podkreśliło w komunikacie CIR, projekt "zawiera istotne regulacje, które usprawnią proces inwestycyjny". Oceny środowiskowe, a także decyzje środowiskowe są niezbędne przy planowaniu i wykonywaniu licznych inwestycji np. kolejowych, drogowych, wodociągowych, energetycznych, czy wydobywczych.

Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie terminów, w których decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach będzie można dołączyć do wniosku o kolejną decyzję inwestycyjną. Po zmianach będzie to 6 lat, a nie jak jest to teraz - 4 lata. W przypadku inwestycji realizowanych etapowo będzie to 10 lat, było 6.

CIR dodało, że kolejną zmianą są regulacje, które mają zapobiegać konfliktowi interesów, kiedy organ wydający decyzję środowiskową, np. gmina jest jednocześnie inwestorem. "W przypadku gdy gmina będzie inwestorem to decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia będzie wydawał regionalny dyrektor ochrony środowiska" - wyjaśniono.

Nowelizacja ma także poprawić jakość dokumentacji przygotowywanej w związku z postępowaniem ws. wydania decyzji środowiskowej. Mają być one opracowywane przez "ekspertów z odpowiednim wykształceniem lub doświadczeniem".

"Wzmocnione zostają przepisy dotyczące uwzględniania skumulowanych oddziaływań na środowisko realizowanych przedsięwzięć. Jednocześnie zapewniono możliwość określenia pewnych obowiązków inwestora w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko" - czytamy w komunikacie.

Nie trzeba będzie uzyskiwać decyzji środowiskowych, jeżeli wyłącznym celem przedsięwzięcia są obronność i bezpieczeństwo państwa, prowadzenie działań ratowniczych, zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności.

Projekt rozszerza także liczbę podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie. Są to m.in. Sejm, Senat, sądy i trybunały. "Zapewni to szerszy dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie oraz przyczyni się do lepszego wypełniania przez Polskę postanowień Konwencji z Aarhus (dotyczy m.in. społecznego dostępu do informacji)" - zaznaczono.

Nowelizacja wydłuży także termin konsultacji społecznych (30 dni) dot. inwestycji dla których przeprowadzana jest ocena oddziaływania na środowisko. W obecnych przepisach jest to 21 dni.

Projektowane przepisy zmieniają też zasady dotyczące odmowy udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie.

Nowe regulacje w większości mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)