Rząd zaciska fiskalną pętlę na zagranicznych funduszach

4 grudnia luksemburskie i cypryjskie fundusze stracą zwolnienie z 19-proc. podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Eksperci twierdzą, że bezprawnie - informuje "Puls Biznesu".

Rząd zaciska fiskalną pętlę na zagranicznych funduszach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Zagraniczne fundusze, aby korzystać w Polsce ze zwolnienia CIT będą musiały spełnić nie pięć, ale sześć warunków. Nowym jest licencjonowane i nadzorowane zarządzanie. Jak ocenia prezes OpusTrust Agnieszka Rzepecka, jego spełnienie będzie się wiązać z niemałymi kosztami i uderzy szczególnie w fundusze luksemburskie i cypryjskie.

Jednak są wątpliwości natury konstytucyjnej. Jak mówi Rzepecka, opublikowana w Dzienniku Ustaw 3 listopada nowelizacja, zacznie obowiązywać 4 grudnia. - To oznacza, że wejdzie w życie w trakcie roku podatkowego, co jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami wprowadzania pogarszających sytuację podatników zmian w podatkach dochodowych - podkreśla.

- Tak samo jak w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, również w przypadku CIT nie można wprowadzać zmian niekorzystnych dla podatników w trakcie roku podatkowego - ocenia konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek.

Jest szansa, że sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny. - Już rozpoczęliśmy rozmowy z grupą posłów, których chcemy poprosić o wniesienie skargi do TK - mówi Rzepecka.

Źródło artykułu:PAP
rok podatkowycitpodatki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)