Trwa ładowanie...
d198s91
04-04-2017 04:55

"Rzeczpospolita": Nowa broń banków

Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) banki znalazły nowy, bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od swoich klientów, którzy nie spłacają kredytów. Chodzi o sądowy nakaz zapłaty - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

d198s91

Chodzi o art. 485 § 3 kodeksu postępowania cywilinego, który pozwala zastosować postepowanie nakazowe, najtańsze i najwygodniejsze dla banku wszczynającego sprawę.

Wystarczy, że bank przedstawi w sądzie wyciągi ze swoich dokumentów, które świadczą o istnieniu długu. Na ich podstawie sąd szybko wydaje nakaz zapłaty dzięki czemu można zająć np. wynagrodzenie kredytobiorcy - informuje "Rzeczpospolita".

Dopóki funkcjonowały BTE, banki nie korzystały z tej procedury. Po likwidacji BTE (w rezultacie wyroku Trybubału Konstytucyjnego) banki przypomniały sobie o wygodnym narzędziu przewidzianym w k.p.c.

Według Jerzego Bańki, wiceprezesa Związku Banków Polskich, to oczywiste, że banki sięgneły po postępowanie nakazowe. Zastrzeżenia mają natomiast prawnicy i rzecznik praw obywatelskich. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości zapowiedział zmiany w przepisach, które mają ograniczyć korzystanie przez banki z takiego rozwiązania - podaje gazeta.

d198s91
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d198s91