Trwa ładowanie...

Saab występuje do sądu o ogłoszenie bankructwa

Szef holenderskiej grupy Swedish Automobile, która jest właścicielem firmy Saab, złożył w poniedziałek w sądzie w szwedzkim Vaenersborgu wniosek o ogłoszenie bankructwa tego producenta samochodów.

Share
Saab występuje do sądu o ogłoszenie bankructwaŹródło: AFP
d1skeev

Grupa Swedish Automobile poinformowała w oświadczeniu, że postanowiła wystąpić o ogłoszenie bankructwa Saaba, ponieważ jego poprzedni właściciel - General Motors (GM) - odrzucił w sobotę wszelkie propozycje, zmierzające do uratowania tej marki z bogatymi tradycjami.

Według Swedish Automobile stanowisko General Motors spowodowało, że chińska firma Zhejiang Youngman Lotus Automobile Co. wycofała się z rozmów na temat dalszego finansowania reorganizacji Saaba.

Associated Press pisze, że szwedzki sąd zapewne szybko zaaprobuje wniosek o ogłoszenie bankructwa Saaba i wyznaczy syndyka masy upadłościowej.

d1skeev

Z powodu zadłużenia i braku pieniędzy produkcja w głównych zakładach Saaba w Trollhaettan stoi od kwietnia. Od końca listopada Saab nie ma środków na wypłatę poborów swym 3500 pracownikom w Trollhaettan. Ma też olbrzymie długi u poddostawców.

Jeszcze w październiku docierały informacje o planie wykupienia Saaba przez dwie chińskie firmy (Youngman i Pang Da). Perspektywa zaangażowania się chińskich inwestorów spowodowała, że zarządca komisaryczny wycofał swój wniosek o przerwanie programu naprawczego Saaba. Według nieoficjalnych informacji szwedzkich mediów, Chińczycy mieli zapłacić za Saaba 100 milionów euro.

General Motors, który sprzedał Saaba na początku 2010 roku, nie zgodził się jednak na wykorzystywanie swoich technologii w tych zakładach samochodowych w przypadku ich przejęcia przez chińską firmę.

d1skeev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1skeev
d1skeev