Sądy gospodarcze pod nóż
Ministerstwo Sprawiedliwości likwiduje sądy gospodarcze i przekształca je w wydziały sądów powszechnych, argumentując, że postępowanie gospodarcze niczym się nie różni od zwykłego postępowania cywilnego, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Przedsiębiorcy są przerażeni nie tyle likwidacją tych sądów (bo kiedy je wprowadzano też nie byli tym zachwyceni) ile brakiem stabilności prawa. Apelują, by - zamiast wciąż majstrować przy przepisach - przeprowadzić systemową reformę prawa.
Uzasadniają to podane przez "DGP" przykłady. Oto w ostatnich trzech latach najważniejsze ustawy i kodeksy zmieniano kilkaset razy. I tak kodeks postępowania cywilnego nowelizowano 37 razy. Kodeks postępowania karnego - 29 razy, a kodeks pracy - 13 razy.
Sądy grodzkie powstały, by pójść do likwidacji. Podobnie sądy 24-godzinne. Przykłady można mnożyć. Kartę Nauczyciela od czasu jej uchwalenia w 1982 r. nowelizowano 60 razy, z czego tylko w ub. roku 5 razy. Nawet sami doradcy podatkowi gubią się w zmianach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która od 2000 r. była nowelizowana kilkadziesiąt razy.