Trwa ładowanie...
d4n4ojm
14-04-2017 13:25

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło 867,5 mln zł w marcu 

Warszawa, 14.04.2017 (ISBnews) - Saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych było dodatnie w marcu i sięgnęło 867,5 mln zł, podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Saldo od początku roku wyniosło 3 188 mln zł. 

Share
d4n4ojm

Izba podkreśliła, że to już trzeci miesiąc z rzędu w tym roku, gdy rynek zanotował dodatni bilans salda wpłat i umorzeń, kontynuując dobrą passę wraz z ogólną koniunkturą gospodarczą, a ponad 0,85 mld zł nowych środków na rynku to wymierny efekt pozytywnych nastrojów uczestników funduszy.

"Aktywa i preferencje klientów są na tyle zdywersyfikowane, że ani zawirowania polityczne na świecie, ani inne pojawiające się ryzyka, nie powstrzymują rynku TFI przed wzrostem. To rezultat wysokiego zaufania klientów do funduszy, co jest również pochodną samych wyników inwestycyjnych" - powiedział prezes IZFiA Marcin Dyl, cytowany w komunikacie.

Podobnie jak w lutym, również w marcu wiodąca rola przypadła funduszom absolutnej stopy zwrotu. Trafiło do nich niemal tyle samo, co w poprzednim miesiącu, tj. ponad 0,42 mld zł. Po I kw. tego roku, jest to najbardziej popularna grupa rozwiązań inwestycyjnych z saldem przekraczającym 1,1 mld zł.

Nieustającym powodzeniem cieszą się również fundusze dłużne. W marcu ponownie saldo w tej grupie było wyraźnie dodatnie i wyniosło prawie 0,39 mld zł, co przełożyło się na prawie 1 mld zł salda na koniec I kw. 2017 r.

d4n4ojm

"Co istotne, wpływ na całe marcowe saldo miał wynik funduszy dedykowanych, który w marcu był ujemny (-0,43 mld zł). To efekt umorzeń głównie funduszy akcyjnych dedykowanych (-0,34 mld zł). Podobnie wygląda sytuacja na szerokim rynku, gdzie z funduszy akcji wypłynęło niecałe -0,47 mld zł. Przyglądając się wyraźnie rosnącym kursom akcji spółek na warszawskiej giełdzie na początku roku i konsolidacji indeksów w marcu, można przypuszczać, iż część uczestników TFI realizowała zyski z funduszy akcji" - czytamy w raporcie.

Podobnie jak w lutym, również w marcu dobrze radziły sobie fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego - wynik sprzedaży netto to ponad 0,3 mld zł. Według Izby, wybór tej kategorii funduszy, jako alternatywnej do lokat i rachunków bieżących potwierdza coraz lepsze rozumienie konieczności dywersyfikacji środków.

Również fundusze mieszane od początku tego roku cieszą się wysokim zaufaniem (0,75 mld zł zebranych po I kw. to bardzo dobry wynik, zważywszy na sytuację tej grupy w roku minionym. To, według IZFiA, również efekt rosnącej popularności rodzimego rynku kapitałowego.

Raport powstał na bazie 585 funduszy, które zaraportowały do IZFiA.

(ISBnews)

d4n4ojm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4ojm
d4n4ojm