Trwa ładowanie...
d1cllw8

Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło minus 65 mln zł w sierpniu

Warszawa, 17.09.2015 (ISBnews) - Sierpień przyniósł odwrócenie nastrojów i powrót do funduszy rynku pieniężnego. Saldo wpłat i umorzeń w ubiegłym miesiącu było ujemne i wyniosło minus 65 mln zł, podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

Share
d1cllw8

"Sierpniowy obraz rynku funduszy inwestycyjnych był dokładnie taki sam, jak ten z lipca? tyle tylko, że obrócony o 180 stopni. Zamiast więc wysokiej (w lipcu ponad +10 mld zł) sprzedaży brutto, w sierpniu zanotowaliśmy sprzedaż na poziomie niecałych +7 mld zł, najniższej od lutego 2014 roku. To nie jedyne lustrzane odbicie w porównaniu do wakacyjnego lipca. W sierpniu największym zaufaniem cieszyły się fundusze rynku pieniężnego, do których trafiło +0,69 mld zł, najwięcej od kwietnia tego roku" - czytamy w raporcie.

Gros środków wpłaconych do tej kategorii powędrował do, uważanych za bezpieczną przystań - funduszy uniwersalnych, złotówkowych. Z drugiej strony, odwrotnie niż w lipcu, najmniejszą popularnością cieszyły się fundusze akcji, z których prawie tyle samo wypłacono (-0,68 mld zł).

"Pomimo okresu wakacyjnego polscy inwestorzy dynamicznie zareagowali na doniesienia makroekonomiczne na świecie, przede wszystkim te dotyczące chińskiej gospodarki. Stąd odwrót od rynków akcji oraz większe zainteresowanie funduszami rynku pieniężnego" - skomentował prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcin Dyl, cytowany w komunikacie.

d1cllw8

Ostateczne bilans wpłat i umorzeń w ubiegłym miesiącu był co prawda ujemny, ale stosunkowo bliski zera (-65 mln zł).

Izba wskazuje, że interesujące ruchy kapitału można było zaobserwować nie tylko na linii akcje - rynek pieniężny. W tym roku nie zanotowano jeszcze ani jednego miesiąca słabości funduszy absolutnej stopy zwroty. Od stycznia wpłynęło do nich prawie 1 mld zł. Koncepcja tego typu rozwiązań inwestycyjnych może być atrakcyjna dla wielu inwestorów w obecnym, nieco zmiennym otoczeniu ekonomicznym.

"Podobną, nawet dłuższą pozytywną historią mogą pochwalić się fundusze surowcowe. Klienci TFI wpłacają do nich nowe środki nieprzerwanie od września 2014 roku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wśród funduszy dłużnych, które dysponują nieporównywalnie większymi aktywami niż wspomniane fundusze absolutnej stopy zwrotu czy surowcowe. Klienci wypłacają z nich środki nieprzerwanie od lutego tego roku, w sierpniu było to kolejne prawie -0,2 mld zł, a licząc od początku roku ponad -1,4 mld zł. Trudno przewidywać tu znaczną zmianę sytuacji, dopóty polityka stóp procentowych w Europie i w Polsce nie ulegnie zmianie" - czytamy dalej.

W sierpniu ujemne saldo wpłat i umorzeń zanotowały również fundusze mieszane. Patrząc na wysokość owego ujemnego salda (zaledwie -68 mln zł), w ocenie Izby, można przyjąć założenie, że o trwalszej zmianie dotychczasowej tendencji raczej nie powinno być mowy.

W ciągu 32 miesięcy nieprzerwanych wpłat (do czerwca 2015 r.), do krajowych TFI trafiło ponad 50 mld zł nowych środków.

(ISBnews)

d1cllw8

Podziel się opinią

Share
d1cllw8
d1cllw8