Sanofi-Aventis Europe kupi 74 proc. Biotonu Wostok za 28 mln euro (opis)
23.10.Warszawa (PAP) - Francuska spółka Sanofi-Aventis Europe kupi od Biotonu i jego spółki zależnej Bioton Trade oraz od Siergieja W. Dokuczajewa udziały w rosyjskiej Bioton...
23.10.Warszawa (PAP) - Francuska spółka Sanofi-Aventis Europe kupi od Biotonu i jego spółki zależnej Bioton Trade oraz od Siergieja W. Dokuczajewa udziały w rosyjskiej Bioton Wostok ZAO za 28 mln euro - poinformował Bioton. Bioton sprzedaje 38 proc. udziałów Bioton Wostok, a rosyjski udziałowiec 36 proc.
Dodatkowo Bioton oczekuje 1,5-2,5 mln USD wpływów z tytułu rozliczenia kapitału obrotowego Bioton Wostok w związku z zamknięciem transakcji.
Środki pozwolą Biotonowi na zwiększenie mocy produkcyjnych insuliny w fabryce w Macierzyszu oraz na spłatę zadłużenia. Spółka zapewnia, że rozwój sprzedaży insuliny ludzkiej Gensulin na rynku rosyjskim i w innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw pozostaje jej strategicznym celem.
"W dniu 22.10.2009 r. Spółka i jej jednostka zależna - Bioton Trade, jako sprzedający, zawarły z Sanofi-Aventis Europe, spółką prawa francuskiego i jej jednostką zależną, jako kupującymi, umowę sprzedaży akcji Bioton Wostok ZAO, spółki prawa rosyjskiego, w której Spółka posiada 38 proc. kapitału zakładowego i liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Stroną Umowy, jako sprzedający, jest również Pan Siergiej W. Dokuczajew, obywatel rosyjski, który posiada 36 proc. kapitału zakładowego i liczby głosów na walnym zgromadzeniu Bioton Wostok" - podał Bioton w komunikacie.
"Wartość Umowy wynosi 28 mln EUR. Dodatkowo Spółka oczekuje wpływów z tytułu rozliczenia kapitału obrotowego Bioton Wostok w związku z zamknięciem transakcji na poziomie 1,5-2,5 mln USD" - podano.
Bioton podał też, że przedmiotem umowy jest sprzedaż 38 proc. udziałów Bioton Wostok należących do Biotonu oraz zobowiązań Bioton Wostok w stosunku do Biotonu i Bioton Trade.
Umowa zawarta została pod warunkami zawieszającymi związanymi z uzyskaniem odpowiednich zgód Urzędu Antymonopolowego Federacji Rosyjskiej.
W komunikacie prasowym Bioton poinformował, że zbycie udziałów w fabryce w Rosji to istotny element realizowanego programu restrukturyzacji spółki. Pozwoli na uwolnienie środków finansowych, które przeznaczone będą na zwiększenie mocy produkcyjnych insuliny w Macierzyszu oraz dalszą redukcję zadłużenia spółki do poziomu deklarowanego rynkom finansowym oraz akcjonariuszom.
Spółka podała również, że rozwój sprzedaży insuliny ludzkiej Gensulin na rynku rosyjskim, a także w pozostałych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw pozostaje dla Biotonu strategicznym celem, który zamierza osiągnąć poprzez bliską współpracę z wiodącym na tych rynkach koncernem farmaceutycznym posiadającym rozbudowane struktury sprzedaży i dystrybucji produktów.
"Prowadzone są w tym zakresie zaawansowane rozmowy z potencjalnym partnerem, które mają doprowadzić do zawarcia dla rynków Rosji i pozostałych krajów WNP, a także rynków Azji i Pacyfiku analogicznych umów dystrybucji i sprzedaży insulin Biotonu, jak ta, która została przez Spółkę zawarta dla rynku chińskiego. Do czasu zawarcia tych umów Bioton będzie w Rosji sprzedawał produkty w oparciu o zbudowane i dobrze działające relacje z lokalnymi dystrybutorami" - podał Bioton w komunikacie prasowym.
"Jesteśmy zadowoleni ze sfinalizowania tego trójstronnego porozumienia, które spółka zapowiadała jakiś czas temu. Konsekwentnie realizujemy prezentowaną na rynku kapitałowym strategię optymalizacji posiadanych aktywów. Jednocześnie rozszerzamy sprzedaż naszej insuliny na zagranicznych rynkach w oparciu o współpracę z największymi koncernami farmaceutycznymi. W Rosji nasz produkt - Gensulin - jest już dobrze znany na rynku, zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy, a rozmowy dotyczące współpracy z dużym partnerem w Rosji są bardzo zaawansowane" - powiedział cytowany w komunikacie Janusz Guy, prezes Biotonu.(PAP)
bas/ jtt/