Trwa ładowanie...

Sawicki: w ciągu roku żywność zdrożeje o 5-6 proc.

Zdaniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi
Marka Sawickiego w ciągu roku należy się spodziewać, że żywność
podrożeje o ok. 5-6 proc.

Sawicki: w ciągu roku żywność zdrożeje o 5-6 proc.Źródło: PAP
d4jsr86
d4jsr86

Niższe plony zbóż w Polsce nie wpłyną zasadniczo na wzrost ceny żywności - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego, roczny wzrost cen żywności nie powinien być wyższy niż 5-6 proc.

Plony zbóż będą w tym roku niższe o ok. 7 proc. w porównaniu do ubiegłorocznych; średnie plony z hektara wyniosą ok. 3 ton - podał Sawicki w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

_ Nie sądzę, żeby był on (wzrost cen) wyższy niż na poziomie 5-6 proc., jeśli chodzi o ceny żywności, ponieważ ten niedobór zboża z pewnością będzie doskonale uzupełniany w ramach jednolitego rynku europejskiego _- powiedział minister.

d4jsr86

Sawicki dodał, że poprosił kancelarię premiera o wprowadzenie na wtorkowe obrady rządu proponowany przez resort rolnictwa projekt zmian w systemie ubezpieczeń rolniczych (KRUS). Przypomniał, że projekt w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniował komitet stały Rady Ministrów.

Sawicki powiedział, że zmiany dotyczą zróżnicowania składek na ubezpieczenie społeczne rolników z zależności od wielkości gospodarstw. Zaznaczył, że traktuje ten projekt jako początek zmian w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Proponowane przez resort zmiany zakładają zróżnicowanie składek na ubezpieczenie emerytalne dla rolników. Mają zależeć od wielkości gospodarstwa rolnego. Rolnik posiadający gospodarstwo do 50 ha, będzie musiał zapłacić składkę w wysokości 10 proc. wartości najniższej emerytury, czyli 63,63 zł. W przypadku gospodarstw od 50 do 100 ha składka wyniesie 12 proc. kwoty najniższej emerytury, tj. 76,40 zł. Wskaźniki 24 proc., 36 proc. i 48 proc. będą dotyczyły odpowiednio gospodarstw o powierzchni 100- 150 ha, 150-300 ha i powyżej 300 ha.

Dla osób prowadzących podwójną działalność - rolniczą i pozarolniczą, miesięczna składka podstawowa wynosiłaby tak jak dotychczas dwukrotność składki, a więc 20 proc. kwoty najniższej emerytury. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 2009 r.

d4jsr86

Rolnicze emerytury wypłacane są z funduszu emerytalno-rentowego KRUS, który głównie subwencjonowany jest z budżetu państwa. Dotacja budżetowa dla KRUS w 2008 r. wynosi 15,7 mld zł, w tym do Funduszu Emerytalno-Rentowego ok. 10 mld zł.

Pytany o to, czy zwrócił się już do premiera o powołanie nowego prezesa KRUS, minister powiedział, że ma kilku kandydatów na stanowisko prezesa, jednak sprawa obsady stanowiska wymaga dokładnego i spokojnego rozważenia tych kandydatur.

W czwartek premier na wniosek Sawickiego odwołał prezesa KRUS Romana Kwaśnickiego. Media zarzucały mu nepotyzm i nieprawidłowości w KRUS. Pełnomocnik ds. walki z korupcją Julia Pitera mówiła, że wyniki kontroli kancelarii premiera potwierdziły informacje o nepotyzmie w KRUS, o którym od kilku tygodni informowały media. Kwaśnicki zaprzecza tym zarzutom.

d4jsr86

Kierownictwo resortu ma przyjąć we wtorek strategię anykorupcyjną resortu i podległych mu jednostek - poinformował w poniedziałek Sawicki. Zaznaczył, że prace nad takim dokumentem, określającym zasady postępowania urzędników i członków kierownictwa, trwały już od dawna.
_ Termin przyjęcia strategii nie ma związku z ostatnimi informacjami o nieprawidłowościach w KRUS, czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa _- zapewnił.

d4jsr86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jsr86