Trwa ładowanie...

Sejm: korzystniejsze zapisy dla osób wracających z urlopu wychowawczego

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
która wprowadza korzystniejsze zapisy przy ustaleniu podstawy wymiaru kapitału początkowego dla
osób wracających z urlopów wychowawczych.

Share
Sejm: korzystniejsze zapisy dla osób wracających z urlopu wychowawczego
Źródło: Fotolia
d1peto5

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadza korzystniejsze zapisy przy ustaleniu podstawy wymiaru kapitału początkowego dla osób wracających z urlopów wychowawczych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 429 posłów, przeciw był jeden, jeden wstrzymał się od głosu. Projekt zmian w tej sprawie przygotowali posłowie klubu SLD.

Ustawa wprowadza korzystniejsze zasady ustalania kapitału początkowego w przypadku osób, które przed 1 stycznia 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego i w związku z tym przepracowały tylko część roku kalendarzowego. Wskaźnik wysokości wynagrodzenia za ten rok jest obniżony, bo do jego ustalenia przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie z całego roku, co obniża wysokość kapitału początkowego, a w przyszłości emerytury.

d1peto5

Ustawa wprowadza zasadę, zgodnie z którą jeżeli w okresie wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego znajduje się rok kalendarzowy, w którym ubezpieczony przebywał na urlopie wychowawczym i dlatego pozostawał w ubezpieczeniu jedynie przez cześć miesięcy tego roku, to do obliczenia stosunku wynagrodzenia uzyskanego w tym roku do przeciętnego wynagrodzenia, przyjmowana byłaby kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odpowiednia do liczby miesięcy lub dni, w których ubezpieczony pozostawał w ubezpieczeniu, a nie z całego roku.

Organ rentowy będzie przeliczał kapitał początkowy z uwzględnieniem nowych przepisów na wniosek osoby uprawnionej, a jeżeli nie wystąpi ona z takim wnioskiem - przy obliczaniu wysokości emerytury.

(AS)

d1peto5

Podziel się opinią

Share
d1peto5
d1peto5