Trwa ładowanie...
d2p19hb

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu budżetu na 2016 r. (krótka7)

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu budżetu na 2016 r., o co wnosiła PO. We wtorek wieczorem za wnioskiem było 206 posłów, przeciw 234, a jeden się wstrzymał. Projekt trafi teraz do prac w komisjach.

Share
d2p19hb

Za wnioskiem zagłosowali posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i większość klubu Kukiz'15. Przeciw był PiS, dwóch posłów Kukiz'15 (Kornel Morawiecki i Małgorzata Zwiercan) i dwóch niezrzeszonych (Jan Klawiter i Janusz Sanocki). Wstrzymał się poseł Ryszard Galla, który do Sejmu dostał się z listy mniejszości niemieckiej.

Prace w komisjach mają potrwać nie dłużej niż do 18 stycznia 2016 r.

Tuż przed głosowaniem szef klubu PO Sławomir Neumann zwrócił się do ministra finansów Pawła Szałamachy, który wcześniej zadeklarował, że jeżeli deficyt w 2016 r. przekroczy założony poziom, to wpłaci 10 tys. zł na budżet państwa. "Ja bym chciał, żeby pan zakład przyjął inny, że dochody, które żeście zaplanowali w tym budżecie, które są nierealistyczne, są zbyt optymistyczne, że te dochody zrealizujecie. Taki zakład chętnie przyjmiemy" - powiedział Neumann.

d2p19hb

"Zakład przyjęty" - odpowiedział Szałamacha.

We wtorek Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2016 r. Trwało ono siedem godzin. Klub PiS przekonywał we wtorek w Sejmie, że projekt budżetu na 2016 r. jest kompromisem między celami ekipy rządzącej a tym, co pozostawili poprzednicy. Kluby PO, PSL, Kukiz'15 i Nowoczesna odniosły się do niego krytycznie, dowodząc, że oznacza zadłużenie państwa.

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada, że deficyt budżetowy nie przekroczy 54,7 mld zł; wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.; średnioroczna inflacja - 1,7 proc.; a deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 2,8 proc. PKB.

d2p19hb

Podziel się opinią

Share
d2p19hb
d2p19hb