Trwa ładowanie...
handel

Sejm odrzucił projekty ustaw dot. zakazu handlu w niedziele

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw dotyczące zakazu handlu w niedzielę

Share
Sejm odrzucił projekty ustaw dot. zakazu handlu w niedziele
Źródło: ˆ FreeProd - Fotolia.com
d2a51p0

- obywatelski i poselski.

Oba projekty zakładają zmianę przepisów kodeksu pracy, który przewiduje obecnie, że praca w placówkach handlowych jest zakazana jedynie w święta.

d2a51p0

Gdy święto przypada w niedziele, zakaz pracy także obowiązuje i jest to jedyny przypadek prawnego zakazu pracy w placówkach handlowych tego dnia.

Proponowanym zmianom przeciwny był także rząd, który wyliczył, że ich realizacja spowodowałaby likwidację ok. 11 tys. etatów.

Natomiast autorzy obywatelskiej inicjatywy uważają, że propozycja pociągnęłaby za sobą same korzyści. - Po wielu latach zaniedbań stworzona zostanie nowa jakość życia dla rodzin, zwłaszcza dla rodzin pracowników zatrudnionych w sektorze handlu - głosi uzasadnienie projektu.

d2a51p0

Autorzy projektu uzasadniali, że wymuszanie pracy w niedziele w placówkach handlowych, zwłaszcza wobec kobiet, które stanowią gros zatrudnionych w handlu, a jednocześnie pełnią odpowiedzialne funkcje w życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci, "jest przez znaczną część społeczeństwa oceniane negatywnie".

Wnoszący projekt podnosili też, że trudno uznać, iż "funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności".

MA

d2a51p0

Podziel się opinią

Share
d2a51p0
d2a51p0