Trwa ładowanie...
handel
21-03-2014 11:17

Sejm odrzucił projekty ustaw dot. zakazu handlu w niedziele

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw dotyczące zakazu handlu w niedzielę

Share
Sejm odrzucił projekty ustaw dot. zakazu handlu w niedzieleŹródło: ˆ FreeProd - Fotolia.com
d1uapki

- obywatelski i poselski.

Oba projekty zakładają zmianę przepisów kodeksu pracy, który przewiduje obecnie, że praca w placówkach handlowych jest zakazana jedynie w święta.

Gdy święto przypada w niedziele, zakaz pracy także obowiązuje i jest to jedyny przypadek prawnego zakazu pracy w placówkach handlowych tego dnia.

d1uapki

Proponowanym zmianom przeciwny był także rząd, który wyliczył, że ich realizacja spowodowałaby likwidację ok. 11 tys. etatów.

Natomiast autorzy obywatelskiej inicjatywy uważają, że propozycja pociągnęłaby za sobą same korzyści. - Po wielu latach zaniedbań stworzona zostanie nowa jakość życia dla rodzin, zwłaszcza dla rodzin pracowników zatrudnionych w sektorze handlu - głosi uzasadnienie projektu.

Autorzy projektu uzasadniali, że wymuszanie pracy w niedziele w placówkach handlowych, zwłaszcza wobec kobiet, które stanowią gros zatrudnionych w handlu, a jednocześnie pełnią odpowiedzialne funkcje w życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci, "jest przez znaczną część społeczeństwa oceniane negatywnie".

Wnoszący projekt podnosili też, że trudno uznać, iż "funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności".

MA

d1uapki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uapki
d1uapki