Sejm odrzucił projekty ustaw dot. zakazu handlu w niedziele
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw dotyczące zakazu handlu w niedzielę
- obywatelski i poselski.
Oba projekty zakładają zmianę przepisów kodeksu pracy, który przewiduje obecnie, że praca w placówkach handlowych jest zakazana jedynie w święta.
Gdy święto przypada w niedziele, zakaz pracy także obowiązuje i jest to jedyny przypadek prawnego zakazu pracy w placówkach handlowych tego dnia.
Proponowanym zmianom przeciwny był także rząd, który wyliczył, że ich realizacja spowodowałaby likwidację ok. 11 tys. etatów.
Natomiast autorzy obywatelskiej inicjatywy uważają, że propozycja pociągnęłaby za sobą same korzyści. - Po wielu latach zaniedbań stworzona zostanie nowa jakość życia dla rodzin, zwłaszcza dla rodzin pracowników zatrudnionych w sektorze handlu - głosi uzasadnienie projektu.
Autorzy projektu uzasadniali, że wymuszanie pracy w niedziele w placówkach handlowych, zwłaszcza wobec kobiet, które stanowią gros zatrudnionych w handlu, a jednocześnie pełnią odpowiedzialne funkcje w życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci, "jest przez znaczną część społeczeństwa oceniane negatywnie".
Wnoszący projekt podnosili też, że trudno uznać, iż "funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności".
MA