Trwa ładowanie...
d2o85u8

Sejm/ Projekt ustawy okołobudżetowej do dalszych prac w komisji finansów (aktl.)

# dochodzą wypowiedzi przed głosowaniem #
Share
d2o85u8

07.11. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Prace nad projektem ustawy okołobudżetowej będą kontynuowane - to efekt piątkowego głosowania w Sejmie przeciwko wnioskowi o odrzucenie dokumentu. Projekt rządu przewiduje m.in. zamrożenie funduszu płac w budżetówce.

Odrzucenia rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2015 r., czyli tzw. ustawy okołobudżetowej, chciały kluby PiS i SLD. Inicjatywę poparło 183 posłów, przeciw opowiedziało się 256 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Teraz propozycją zajmie się sejmowa komisja finansów, której posiedzenie ma odbyć się jeszcze w piątek.

d2o85u8

Przed głosowaniem Ryszard Zbrzyzny z SLD pytał wiceminister finansów Hannę Majszczyk m.in. o skutek dla budżetu zamrożenia funduszu płac w budżetówce oraz zmiany w akcyzie na cygara i cygaretki.

Wiceszefowa MF odpowiedziała, że skutki dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych to ponad 100 mln zł oszczędności w budżecie. "Jeśli chodzi o cygara i cygaretki, to nie planujemy dodatkowych dochodów w budżecie na 2015 r. Wprowadzone rozwiązania mają służyć przeciwdziałaniu pewnej patologii, która zrodziła się na rynku, obchodzenia przepisów i stwarzania nieuczciwej konkurencji dla producentów papierosów" - tłumaczyła.

Z kolei Elżbieta Rafalska (PiS) przekonywała, że "rząd prowadzi represyjną politykę podatkową wobec najuboższych". "Kwota wolna od podatku jest jedną z najniższych kwot i została zaskarżona przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego (...). Polski VAT jest jednym z najwyższych w UE - wyprzedzają nas Węgry, Dania, Szwecja - i w największym stopniu obciąża konsumenta, w tym konsumenta o najniższych dochodach" - wytykała Rafalska.

"Polska akcyza jest tak wywindowana, że w szarą strefę uciekają rządowi miliardy złotych" - dodała i podkreślała, że w takiej sytuacji rząd po raz kolejny zamraża pensje w budżetówce.

d2o85u8

Wiceminister finansów odpowiadając na te zarzuty, dowodziła, że przyjęte założenia oraz rozwiązania w ustawie okołobudżetowej są wynikiem "zarówno objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu, ale również wprowadzenia reguły wydatkowej".

Majszczyk odpowiedziała, że ustawa nie ogranicza swobody wykorzystywania posiadanych przez przedsiębiorstwa środków. Dlatego jak mówiła, nie można mówić o zamrażaniu indywidualnych wynagrodzeń pracowników.

Projekt przewiduje m.in., że zamrożony ma być, na poziomie z 2014 r., fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych. Od zasady tej przewidziano pewne wyjątki, np. dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w związku z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Zamrożony zostanie, też na poziomie obowiązującym w 2014 r., fundusz świadczeń socjalnych.

Zakłada także zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób objętych tzw. ustawą kominową. Do ich ustalenia będzie przyjmowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2009 r.

d2o85u8

W dokumencie znalazły się też zmiany dotyczące podatku akcyzowego. Zaproponowano bowiem opodatkowanie wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn, z wyjątkiem ręcznego wytwarzania papierosów i wykonywania ich sposobem domowym w gospodarstwach domowych. Zmieni się też sposób opodatkowania cygar i cygaretek - podatek akcyzowy za te produkty ma być płacony od wagi, a nie od sztuki. Zmiany te mają ograniczyć proceder unikania opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwą stawką akcyzy.

Zaproponowano też zmianę ustawy o biokomponentach i biopaliwach. Zgodnie z nimi w 2015 r. nie będzie stosowany przepis, który mówi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Środki te zostaną bowiem skierowane na sfinansowanie wprowadzanej w 2015 r. kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur.

Rząd zaproponował też regulacje umożliwiające wsparcie z budżetu państwa restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

d2o85u8

Podziel się opinią

Share
d2o85u8
d2o85u8