Trwa ładowanie...
dlbzc6t
09-12-2015 18:55

Sejm: projekt ustawy okołobudżetowej - do komisji finansów

Projektem ustawy okołobudżetowej na 2016 r., przewidującym "zamrożenie" funduszu świadczeń socjalnych oraz kwoty bazowej wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, a także ograniczenie pieniędzy na promocję biopaliw - zajmie się komisja finansów publicznych.

dlbzc6t
dlbzc6t

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk przedstawiając projekt "ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2016" zaznaczyła, że obejmuje on rozwiązania wynikające z różnych aktów prawnych.

Jak podkreśliła, mają one przyczynić się z jednej strony do polepszenia możliwości wydatkowania środków z budżetu państwa w ramach zadań nałożonych na różne instytucje państwa, a z drugiej strony mają sprawić, by te zadania można było zrealizować w ramach posiadanych środków.

"Niezbędne jest zatem dokonanie pewnej modyfikacji w zakresie obowiązującego prawa" - zauważyła.

Wiceminister zwróciła uwagę na zmiany w zakresie naliczania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Proponuje się pozostawienie bazy odpisów, od której są one dokonywane na poziomie z poprzednich lat. Ma to dać oszczędności ok. 200 mln zł.

dlbzc6t

Jak wskazała zgodnie z projektem zawieszony ma być przepis, który mówi o przeznaczeniu 1,5 proc. z akcyzy na promocję biopaliw, co wiąże się z oszczędnością około 440 mln zł. Pieniądze z tego tytułu mają zostać przeznaczone na wypłatę jednorazowych świadczeń na rzecz niektórych emerytów, rencistów i innych osób.

Jak dodała, co prawda w przyszłym roku zamrożona zostanie kwota bazowa na wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych w sferze budżetowej, ale ponad 2 mld zł zostaną przeznaczone na podwyżki w budżetówce, o których będą decydować kierownicy poszczególnych jednostek.

Tadeusz Cymański (PiS) powiedział w debacie, że projekt jest niezbędnym komponentem do budżetu na 2016 r. Zwrócił uwagę na przewidziane w nim uelastycznienie środków przeznaczonych na szkolenie zawodowe i doskonalenie nauczycieli.

"Praktyka i doświadczenia, które są udziałem polskiego szkolnictwa wykazały, że znaczna część środków, które były wykazane w budżetach nie były wykorzystane" - mówił Cymański.

dlbzc6t

Zwrócił uwagę na zamrożenie kwoty bazowej wynagrodzeń w sferze budżetowej. "Zamrożenie dotyczy tzw. erki (stanowisk kierowniczych), czyli tych, którzy mają w miarę nieźle. Bardzo ważne, że 2 mld zł to kwota, która zostanie przeznaczona na tak długo oczekiwanie zwiększenie wynagrodzeń tzw. budżetówki" - powiedział poseł. Wyraził nadzieję, że projekt nie wywoła negatywnych emocji posłów.

Krystyna Skowrońska (PO) zwróciła uwagę, że projekt ustawy okołobudżetowej jest generalnie "jota w jotę" projektem, który został przygotowany w zeszłej kadencji przez Platformę. "Nic państwo nie zmienili, a więc dobrze przyjmujemy to podziękowanie od PiS. Zmienił się punkt widzenia, bo zmienił się punkt siedzenia" - dodała.

Skowrońska pytała dlaczego nie ustalono górnego pułapu wydatków na organizację szczytu NATO w 2016 r. w Warszawie.

Posłanka podobnie jak Genowefa Tokarska z PSL zauważyła, że PiS krytykowało wcześniej pomysł Platformy przekazania części środków z Funduszu Pracy na szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, czy rezydentów. Tokarska pytała partię rządzącą, co się zmieniło w ich spojrzeniu skoro wcześniej wskazywali, że podstawowym zadaniem Funduszu jest aktywizacja na rynku pracy.

dlbzc6t

Z kolei Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) oraz Elżbieta Stępień z Nowoczesnej zwrócili uwagę na zawieszenie przepisu mówiącego o przeznaczeniu 1,5 proc. z akcyzy na promocję biopaliw. "Ciągłe odkładnie problemu nie jest dobre" - podkreślił poseł klubu Kukiz'15.

Stępień dodała, że zamrożenie tego przepisu uderza w interesy rodzimych przedsiębiorców, którzy bez odpowiedniej pomocy nie mogą na równi konkurować z partnerami w UE. "To eliminuje stymulator rozwoju tego sektora, to bardzo ogranicza rozwój. Trzeba im stworzyć lepsze, a nie gorsze warunki" - mówiła.

Wójcikowski ocenił, że parlament powinien podjąć dyskusję nad kwestią kwoty bazowej wynagrodzeń w sferze budżetowej. "Pozostaje ona niezmienna od 2008 roku. Nie zmienianie tej kwoty, to strach polityczny kolejnych rządów. Naszym zdaniem nie należy się tego tematu bać" - podkreślił.

Projekt jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok; ma odzwierciedlać kwoty ujęte w budżecie i zapewnić jego prawidłową realizację.

dlbzc6t

Zaproponowano w nim, aby w roku 2016, analogicznie jak w roku 2015, wprowadzić przepis umożliwiający elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli.

"Wprowadzenie powyższej zmiany nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Powstałe w wyniku zaplanowania niższej kwoty przeznaczonej na doskonalenie zawodowe nauczycieli ewentualne oszczędności (elastyczność budżetowa) - w szacowanej wysokości ok. 140 mln zł - w budżetach organów prowadzących szkoły będą mogły być racjonalnie wykorzystane na inne potrzeby w zakresie oświaty" - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt przewiduje też "zamrożenie" funduszu świadczeń socjalnych na poziomie obowiązującym w 2015 r., czy "zamrożenie" na poziomie 2013 r. podstawy naliczenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni publicznych.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r., a podstawą odpisu na fundusz socjalny dla emerytów i rencistów - byłych żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych będą środki zaplanowane na 2011 r. na emerytury i renty. "Zamrożone" mają pozostać też kwota bazowa wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

dlbzc6t

Zgodnie z projektem w planie finansowym Funduszu Pracy w 2016 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne (rezydentury) lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Jednocześnie zwiększone mają zostać o ponad 700 mln zł wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

"W 2016 przewiduje się także częściowe finansowanie rezydentur ze środków budżetu państwa w wysokości do 182 mln 943 tys. zł. Rozwiązanie to umożliwi realizację specjalizacji przez wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015 i jest kontynuacją zadania rozpoczętego w roku 2015" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

W projekcie założono możliwość dofinansowania z budżetu państwa Funduszu Emerytalno-Rentowego (w przypadku większej liczby świadczeniobiorców) oraz przyznania dotacji celowej na obsługę medialną Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Ponadto w ramach środków zaplanowanych na obronę narodową możliwe będzie finansowanie przygotowania i organizacji Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Polsce w 2016 r.

dlbzc6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlbzc6t