Sejm uchwalił nowelę ustawy o instrumentach finansowych

19.08. Warszawa (PAP) - Sejm uchwalił nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Przewiduje ona wprowadzenie rachunków zbiorczych do polskiego prawa. Ma to otworzyć...

19.08.2011 | aktual.: 19.08.2011 08:08

19.08. Warszawa (PAP) - Sejm uchwalił nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Przewiduje ona wprowadzenie rachunków zbiorczych do polskiego prawa. Ma to otworzyć rynek na nowych inwestorów, ułatwić inwestowanie oraz zwiększyć napływ kapitału do Polski.

Za przyjęciem noweli głosowało wieczorem 282 posłów, żaden nie był przeciw, a 134 wstrzymało się od głosu.

Rachunki zbiorcze, o których mowa w noweli, to rachunki prowadzone przez uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których mogą być rejestrowane papiery wartościowe należące nie do osób, dla których rachunki są formalnie prowadzone, lecz do innej osoby lub osób.

Według rządu, dotychczasowy brak możliwości otwierania w Polsce rachunków zbiorczych przez uczestników systemów depozytowo-rozliczeniowych stanowił coraz większą barierę w dalszym rozwoju rynku kapitałowego.

Rząd uważa też, że wprowadzenie rachunków zbiorczych otwiera rynek na nowych inwestorów. Zdaniem autorów noweli, obecne rozwiązania, z punktu widzenia inwestorów zagranicznych, są kosztowne i skomplikowane. Wymagają od nich np. konieczności posiadania odrębnego rachunku utworzonego specjalnie na polski rynek.

Zdaniem rządu, wprowadzenie rachunków zbiorczych może również przyczynić się do zwiększenia płynności polskich skarbowych papierów wartościowych (SPW). Obecnie inwestorzy zagraniczni, którzy chcieliby kupić polskie SPW, muszą zakładać rachunki papierów wartościowych w swoim imieniu, co jest kosztowne.

Rachunki zbiorcze występują w wielu krajach Unii Europejskiej, a także poza nią. Wśród krajów unijnych, które wprowadziły konta zbiorcze są Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Niemcy i Węgry. Poza UE rachunki zbiorcze mają USA i Szwajcaria.

Nowe rozwiązania powinny obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. (PAP)

mmu/ rbk/ son/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)