Sejm za poprawkami Senatu do zmian w podatku VAT
Sejm poparł w piątek dwie poprawki Senatu do zmian w ustawie o VAT. Nowelizacja pozwala pobierać w kraju podatek od usług świadczonych za granicą.
Sejm poparł dwie poprawki Senatu do zmian w ustawie o VAT. Nowelizacja pozwala pobierać w kraju podatek od usług świadczonych za granicą.
Ustawa dostosowuje polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących m.in. miejsca świadczenia usług. Podatek ma być pobierany nie w kraju, w którym siedzibę ma firma świadcząca usługę, a w tym, gdzie siedzibę ma nabywca takiej usługi. Takie rozwiązanie ma ułatwić firmom rozliczenia podatkowe.
Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu doprecyzowują przepisy. Jedna zmienia definicję podatnika, a druga precyzuje, co musi zrobić podatnik, gdy zmienią się proporcje, w jakiej towary lub usługi dają prawo do obniżenia kwoty należnego podatku.
Nowelizacja zmienia też z kwartalnego na miesięczny termin składania informacji o transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Mają być one składane do 15 każdego miesiąca, a nie jak obecnie do 25 dnia po zakończeniu kwartału. Zmiana ta ma zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.
Łatwiejsze będzie ubieganie się o zwrot VAT-u zapłaconego w innym państwie UE. Wniosek o zwrot podatku będzie można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.
Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Część z nich - dotycząca miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - ma wejść w życie rok później, czyli od 1 stycznia 2011 r.
Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.