Sejm znowelizował ustawę o IKE

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), dostosowując jej przepisy do prawa wspólnotowego. Chodzi o umożliwienie dokonywania wpłat na IKE osobom, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi, czyli odprowadzają podatek dochodowy od swoich dochodów w innym kraju niż Polska.

Za uchwaleniem nowelizacji było 380 posłów, dwóch głosowało przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja tworzy oszczędzającym na IKE możliwość wystąpienia z wnioskiem o częściowy zwrot środków, które wpłacili na swoje konta. Przekazując te środki bank doliczy oprocentowanie. Zwrot będzie mógł być dokonany wyłącznie w formie pieniężnej.

IKE to jeden z trzech filarów emerytalnych. Są one prowadzone przez fundusze inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki lub biura maklerskie. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych filarów emerytalnych, ZUS i OFE, ma on charakter dobrowolny. Zyski z oszczędności zgromadzonych na IKE są zwolnione z 19-proc. tzw. podatku Belki. Dobrowolne oszczędzanie na emeryturę w III filarze można rozpocząć już w wieku 16 lat i kontynuować do emerytury.

Według danych resortu pracy, w połowie br. IKE posiadało ponad 833 tys. osób. Na każdy indywidualny rachunek wpłynęło średnio 1071 zł.

Nowelizacja teraz trafi do Senatu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)