Trwa ładowanie...

Sejm znowelizował ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji

Sejm znowelizował ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji, która zakłada, iż kolejne rodzaje spółek z udziałem Skarbu Państwa będą mogły być przekazywane nieodpłatnie samorządom. Chodzi o spółki, do których wniesiono przedsiębiorstwo państwowe.

Sejm znowelizował ustawę o komercjalizacji i prywatyzacjiŹródło: AFP, fot: Janek Skarżyński
d24s070
d24s070

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 301 posłów, 127 było przeciw, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

W czasie prac nad ustawą w Sejmie wiceminister skarbu Paweł Tamborski wyjaśniał, że obecnie komunalizacja jest możliwa tylko w przypadku tych spółek z udziałem Skarbu Państwa, które powstały w drodze komercjalizacji, czyli z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową.

- Komunalizacja jako ścieżka przekształceń własnościowych została uruchomiona w 2008 roku. Od tego roku skomunalizowano ponad 80 spółek. Dotyczy to przede wszystkim branży transportowej, czyli spółek PKS - przypomniał. Wyjaśnił, że spółki te mają często istotne nieruchomości w centrach miast. - W związku z ograniczaniem działalności podstawowej, czyli transportowej, koncentrują się one na działalności związanej z nieruchomościami - mówił. Dodał, że sprywatyzowanie tych spółek i przejęcie kontroli nad ich nieruchomościami jest istotne z punktu widzenia samorządów.

- W wyniku procesów prywatyzacyjnych portfel Skarbu Państwa kurczy się coraz bardziej. Komunalizacja staje się elementem naszych działań prywatyzacyjnych. W opinii ministra skarbu państwa istotne byłoby w tym momencie rozszerzenie możliwości dysponowania aktywami spółki, utworzonej w inny sposób niż w drodze ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - zaznaczał Tamborski. Taką możliwość wprowadza właśnie znowelizowana ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji.

d24s070

Wiceminister powiedział, że jeżeli samorząd po przejęciu kontroli nad daną spółką będzie chciał sprzedać jej aktywa na rzecz innego inwestora, będzie musiał zadbać o to, by środki ze sprzedaży zasiliły fundusze: reprywatyzacji, restrukturyzacji przedsiębiorców, skarbu państwa oraz nauki i technologii polskiej. - Obowiązek wydania akcji pracowniczych przejdzie ze Skarbu Państwa na samorząd - dodał. To - zdaniem Tamborskiego - usprawni procesy prywatyzacyjne.

d24s070
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24s070