Trwa ładowanie...
dhq6x3r

Sejmik chce uchylenia obostrzeń ws. zagrożenia ASF

Radni sejmiku województwa lubelskiego chcą uchylenia rozporządzenia wojewody ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF) zakazującego wywozu świń poza teren dwóch powiatów - bialskiego i włodawskiego. Ich zdaniem wydano je pochopnie i zbyt mocno uderzają one w hodowców.
Share
dhq6x3r

Świnie hodowane w powiatach bialskim i włodawskim, które zostały uznane za obszar zagrożony ASF, mogą być ubijane tylko na tym terenie, a trasy transportu zwierząt do ubojni muszą być uzgodnione z lekarzem weterynarii. Mięso świń będzie mogło być wywożone poza obszar zagrożony dopiero po przetworzeniu go w temperaturze co najmniej 80 stopni C. i odpowiednim oznakowaniu.

Na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa lubelskiego radni przyjęli stanowisko, w którym zwracają się do wojewody o uchylenie wydanego rozporządzenia. "Stanowczo sprzeciwiamy się zbyt pochopnemu, naszym zdaniem, wydaniu wyżej wymienionego rozporządzenia, wobec braku wystarczających przesłanek" - głosi stanowisko sejmiku.

Radni podkreślają, że dotychczas nie stwierdzono choroby afrykańskiego pomoru świń w stadach w Polsce, a wprowadzone restrykcje mogą przynieść dotkliwe konsekwencje ekonomiczne.

dhq6x3r

Zakaz wywozu świń - mówili radni dziennikarzom - powoduje, że tamtejsi hodowcy nie mogą realizować umów z zakładami mięsnymi zlokalizowanymi poza wyznaczonymi powiatami. Według radnych na terenie obu powiatów funkcjonuje jedna ubojnia, która nie będzie w stanie dokonać uboju wszystkich tuczników. Tylko w powiecie bialskim rolnicy mają obecnie 144 tys. świń.

"Rolnicy muszą utrzymywać te stada. Chcemy zwrócić uwagę na to, że oni są dzisiaj bezradni. Zostali pozostawieni sami sobie" - powiedział radny Andrzej Romańczuk.

Wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski powiedział, że cena żywca w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadła z 5,2 zł do 2,3 zł za kg. "Ze strefy zakażonej w ogóle nie ma odbioru, więc trudno mówić o jakiejkolwiek cenie. To może prowokować desperackie kroki tych hodowców" - dodał.

Straty przynosi też zapis o konieczności doprowadzania mięsa do temperatury 80 stopni C. "To w zdecydowany sposób ogranicza jego wartość technologiczną, nadaje się tylko na konserwy. To ogranicza rentowność przerobu takiego mięsa" - zaznaczył wicemarszałek.

dhq6x3r

Zdaniem Sosnowskiego przed wydaniem takiej decyzji należało sprawdzić, czy istnieją możliwości przerobu tuczników w obszarze zagrożonym. "A jeśli nie, to należało stworzyć specjalny korytarz i nadzorowany transport do innych ubojni, poza tym obszarem" - powiedział.

Jak zaznaczył rozporządzenie wojewody pozwala na wywożenie poza obszar zagrożony mięsa upolowanych dzików, po uprzednim jego zbadaniu. "A zdrowych tuczników nie można wywieźć" - podkreślił Sosnowski.

Zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii w Lublinie Ryszard Stanibuła na pytania radnych o zasadność wprowadzenia takiego rozporządzenie powołał się na rygory wynikające z dyrektywy unijnej i decyzji głównego lekarza weterynarii. Podkreślał, że rozumie wynikające z rozporządzenia problemy dla hodowców, ale jest zobowiązany działać w zakresie obowiązującego prawa.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. ASF jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.

dhq6x3r

Podziel się opinią

Share
dhq6x3r
dhq6x3r