Trwa ładowanie...
d2tnqx4

Sekretarz generalny OECD: Plan Odpowiedzialnego Rozwoju może przyczynić się do wzrostu PKB

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju może przyczynić się do wzrostu PKB, kluczowa jest jednak szybkość jego realizacji - powiedział PAP sekretarz generalny OECD Angel Gurria po rozmowach z przedstawicielami polskiego rządu. Dodał, że OECD chce wspierać Polskę w realizacji tego planu.

Share
d2tnqx4

Gurria spotkał się w piątek z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Rozmawiał także z wicepremierem i ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Sekretarz generalny OECD odbył też spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Jego wizyta w Warszawie ma związek z 20. rocznicą wstąpienia Polski do OECD.

Sekretarz generalny OECD powiedział PAP, że podczas spotkania z premier Szydło przekazał jej zaproszenie do siedziby organizacji w Paryżu. "Uważamy, że historia Polski powinna być słyszana na świecie. Nie wszyscy myślą o Polsce cały czas. Tymczasem jest to historia 20 lat praktycznie nieprzerwanego postępu, relatywnie wysokiego poziomu rozwoju, zmniejszających się nierówności pomiędzy coraz lepiej wyedukowanymi obywatelami, zwłaszcza młodymi, oraz rosnących kwalifikacji pracowników" - podkreślił Gurria.

"Rozmawialiśmy również o wyzwaniach stojących przed Polską, o tym, jak radzicie sobie z innowacyjnością, regulacjami i inwestycjami w rozwój" - dodał.

d2tnqx4

Tematem rozmów z członkami polskiego rządu był m.in. Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowany przez Mateusza Morawieckiego. "Mówiliśmy również o tym, w jaki sposób OECD może wspomóc polski rząd w realizacji tego planu" - zaznaczył sekretarz generalny OECD.

Jak ocenił, plan może przyczynić się do wzrostu PKB; podkreślił jednak, że kluczowe jest to, jak szybko będzie on realizowany. "W przyszłym roku wzrost PKB Polski może wynieść ok. 3 proc. W tym roku będzie to trochę poniżej, w przyszłym może to być trochę powyżej. W 2018 r. może być jeszcze lepiej. Widzimy dziś stopniowy postęp w kierunku wzrostu, przyszłość zależy od tego, jak szybko będzie realizowany Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - mówił.

"Plan skupia się na wielu kwestiach stanowiących wyzwanie dla współczesnych gospodarek. Skupia się też na większości kwestii, przy których współpracowaliśmy w poprzednich latach i w których realizacji OECD nadal może udzielać wsparcia Polsce" - podkreślił.

Gurria dodał, że są też inne sprawy, które nie są częścią programu, ale mają znaczący wpływ na rozwój, takie jak obniżenie wieku emerytalnego czy kwestia systemu edukacji.

d2tnqx4

"To ważne, by inwestycje w badania rozwojowe były realizowane efektywnie i przynosiły dalekosiężne korzyści gospodarce; ważną częścią naszej dyskusji było to, w jaki sposób połączyć badania rozwojowe finansowane przez państwo z działaniami podejmowanymi przez sektor prywatny" - zaznaczył.

"Mówiliśmy o projektach infrastrukturalnych i porównywaliśmy je z rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach. Nawiązaliśmy też do kwestii emerytur i spraw podatkowych. Poruszyliśmy także kwestię regulacji; tego, jak uczynić przepisy mniej uciążliwymi dla biznesu" - relacjonował sekretarz generalny OECD. Według niego istotną kwestią w rozmowach było to, w jaki sposób dopasować kwalifikacje pracowników do potrzeb przemysłu i biznesu.

"Podsumowaliśmy dotychczasową współpracę, oczywiście, jesteśmy bardzo zadowoleni z minionych 20 lat, ale co ważniejsze, rozmawialiśmy o przyszłych 20 latach współpracy" - podkreślił Gurria.

Według niego wśród tematów rozmowy znalazło się wsparcie udzielane przez OECD i Polskę Ukrainie. "Praca tam jest niezwykle ważna. Kluczowa jest poprawa transparentności i walka z korupcją. Rozmawialiśmy również o kwestii integralności terytorialnej kraju" - dodał.

d2tnqx4

Gurria mówił też o zaangażowaniu Polski w Program Konkurencyjności "Eurazja", realizowany przez OECD. Program ten ma na celu poprawę konkurencyjności gospodarek krajów Azji Centralnej, Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego.

Sekretarz generalny OECD wziął też udział w konferencji w związku z 20. rocznicą wstąpienia Polski do OECD. W swoim wystąpieniu mówił, że ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka. Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy. Polska - jak mówił - powinna przemyśleć też kwestię obniżenia wieku emerytalnego.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich, korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.

Magdalena Cedro i Łukasz Osiński

d2tnqx4

Podziel się opinią

Share
d2tnqx4
d2tnqx4