Sekwencja niższych maksimów
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, jedynie sWIG-80 utrzymał poziom z wtorkowego zamknięcia. Do spadku głównych indeksów przyczyniły się w głównej mierze walory KGHM-u, które straciły ponad 4%.
Po słabszym otwarciu na rynku pojawił się popyt, który przełożył się na wzrost do dziennych maksimów. Potencjał wzrostowy został jednak szybko wyczerpany, a inicjatywę na parkiecie przejęła strona podażowa, która kontrolowała przebieg wydarzeń w zasadzie do końca sesji. W ostatnich godzinach handlu zostały poprawione poranne minima i zamknięcia nastąpiło w pobliżu dziennego minimum. WIG-20 domknął ostatnią lukę hossy, a popyt pojawił się nieznacznie poniżej 38,2% zniesienia ostatniego wzrostu z 2246 do 2334.
Ruch mieści się w kategoriach korekty wzrostu, ale do kreślenia optymistycznych scenariuszy konieczne jest przebicie 2317, gdzie znajduje się aktualnie linia trendu spadkowego oraz wczorajszego maksimum na 2329. Jeśli tak się stanie będę oczekiwał na kontynuację wzrostu powyżej 2334 i prawdopodobnie również 2352. Najbliższe wsparcie znajduje się na wczorajszym minimum na 2299, a w razie jego przełamania będę oczekiwał na test 2291 lub też 2280. Ewentualne przebicie tego ostatniego poziomu będzie miało negatywne przesłanie, gdyż będzie zwiększało prawdopodobieństwo minimów na 2246 i 2235. W przypadku przełamania tego ostatniego pułapu potwierdzony zostanie krótkoterminowy trend spadkowy, który w obecnej sytuacji będzie mocnym sygnałem do sprzedaży akcji z racji utrzymującej się już od kilku tygodni sekwencji coraz niższych lokalnych maksimów. Będzie to świadczyło o narastającej presji podażowej na rynku, co skłoni część inwestorów do ograniczenia ryzyka. Patrząc na wykres widać, iż kupujący próbują sforsować
opór wynikający z linii trendu spadkowego, ale to jednak strategia sprzedaży akcji w okolicach oporu jest bardziej opłacalna.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK