Trwa ładowanie...
d45vpo6

Selena w IV kw. wypracuje strategię antykryzysową

1.9.Warszawa (PAP) - Selena ocenia, że w związku z mniejszą ilością inwestycji budowlanych rozpoczętych pod koniec 2008 i w 2009 r., spadek popytu na materiały budowlane utrzyma...

Share
d45vpo6

1.9.Warszawa (PAP) - Selena ocenia, że w związku z mniejszą ilością inwestycji budowlanych rozpoczętych pod koniec 2008 i w 2009 r., spadek popytu na materiały budowlane utrzyma się co najmniej do końca 2010 r. Dlatego w IV kwartale chce skupić się na integracji przejętych firm, optymalizacji kosztów i wypracowaniu strategii antykryzysowej na lata 2010-2011.

"Branża budowlana, w której działamy, w specyficzny sposób reaguje na zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. Wzrost gospodarczy owocuje jej wysokim rozwojem, szybszym od PKB, a recesja rodzi trudności znacznie większe niż w przypadku innych sektorów gospodarki - co wydłuża też czas odbudowy po okresie dekoniunktury" - poinformował cytowany w komunikacie prezes Seleny Krzysztof Domarecki.

Dodał, że najbliższe prognozy dla branży ciągle nie są zbyt korzystne.

d45vpo6

"Kryzys, którego pierwsze symptomy widoczne były już w drugiej połowie 2007 roku, spowodował zastój na rynku nieruchomości. Szacujemy, że spowolnienie w całej branży potrwa jeszcze co najmniej dwa lata" - dodał.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, wobec przedłużającej się dekoniunktury i niekorzystnych czynników makroekonomicznych działania Seleny w czwartym kwartale skoncentrują się na integracji nowych podmiotów, optymalizacji kosztów i wypracowaniu strategii antykryzysowej na lata 2010-2011.

"Zarząd kontynuować będzie także politykę rozwoju przez akwizycje, zgodnie ze strategią ogłoszoną w kwietniu 2008 podczas debiutu giełdowego Seleny FM SA" - podano w raporcie.

Mimo spowolnienia gospodarczego, przychody grupy Selena za pierwsze półrocze wzrosły o 10,4 proc., do 252,2 mln zł.

d45vpo6

Pozytywny wpływ na sprzedaż miał m.in. wzrost sprzedaży systemów ociepleń Tytan EOS, umocnienie się euro do złotego, przychody zrealizowane przez spółki nabyte bądź utworzone w latach 2008-2009 i dywersyfikacja geograficzna.

Zysk operacyjny grupy spadł do 12,2 mln zł z 15,4 mln zł rok wcześniej w związku z kosztami ekspansji międzynarodowej.

Zysk netto z kolei wyniósł w pierwszym półroczu 11,8 mln zł wobec 3,3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Pierwsze półrocze upłynęło pod znakiem akwizycji. W kwietniu Selena kupiła 100 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Kvadro, a w lipcu 51 proc. udziałów w hiszpańskiej firmie Industrias Quimicas Lowenberg.

Jak poinformowała firma w komunikacie, konsolidacja nowych podmiotów wpłynie znacząco na przychody ze sprzedaży grupy jeszcze w tym roku, natomiast na rentowność - w kolejnych latach, po uzyskaniu synergii produktowych, sprzedażowych i kosztowych. (PAP)

morb/ dan/

d45vpo6

Podziel się opinią

Share
d45vpo6
d45vpo6