Senat: gminy nie muszą pobierać podatków od samych siebie
Gminy nie będą musiały pobierać podatku od nieruchomości od samych siebie - zakłada nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zaakceptowana w piątek jednogłośnie przez Senat.
12.06.2015 21:20
To inicjatywa legislacyjna Senatu. Powstała w odpowiedzi na petycję, skierowaną do izby przez wójta gminy Ostrów Mazowiecka.
Projekt ustawy wprowadza zwolnienie od podatku od nieruchomości dla gminy, na obszarze której położona jest określona nieruchomość.
Jak mówił w debacie sprawozdawca, senator Piotr Gruszczyński (PO), nowela prowadzi do wyeliminowania tych przypadków, w których gmina występująca jako podmiot prawa publicznego, pobiera podatek od "siebie samej", czyli gminy jako podmiotu cywilnoprawnego (właściciela nieruchomości).
Argumentował, że obecna konstrukcja przepisów prowadzi do paradoksalnej sytuacji, w której zobowiązanie podatkowe gminy wyraża się w zobowiązaniu jej do zapłacenia, na swoją rzecz, podatku, z mienia stanowiącego jej własność.
Wyjątkiem mają być nieruchomości, zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej - od nich podatek nadal będzie pobierany.
Według przywołanych w uzasadnieniu danych resortu finansów, obecnie i tak tylko część gmin opłaca podatek z tytułu posiadania nieruchomości, część zaś zwalnia z podatku posiadane nieruchomości na mocy uchwały rady gminy.
Są też takie gminy, które uważają, że nie są podatnikami podatku od nieruchomości, a tym samym nie odprowadzają stosownego podatku, ani nie wprowadzają zwolnień podatkowych dla posiadanego mienia - głosi uzasadnienie.
Teraz nowelą zajmie się Sejm.