Trwa ładowanie...
niewykorzystany urlop
17-10-2013 11:54

Senat poparł zmiany dotyczące ekwiwalentu za urlop policjanta

Policjant, który został zwolniony ze służby, a nie wykorzystał
przysługującego mu urlopu, będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego, jak każdy inny pracownik,
a nie "za ostatnie trzy lata kalendarzowe"

Senat poparł zmiany dotyczące ekwiwalentu za urlop policjanta
d10jlzd
d10jlzd

Policjant, który został zwolniony ze służby, a nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego, jak każdy inny pracownik, a nie "za ostatnie trzy lata kalendarzowe" - przewiduje nowela, do której w czwartek Senat nie wniósł poprawek.

Teraz nowelizacja ustawy o policji trafi do prezydenta.

Przygotowana w Senacie zmiana przepisów dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2010 roku. TK uznał wówczas za niezgodny z konstytucją zapis ograniczający wysokość ekwiwalentu urlopowego dla zwalnianego ze służby funkcjonariusza. Przepisy zaskarżył do TK związek zawodowy NSZZ Policjantów.

d10jlzd

Zapis o należnym ekwiwalencie dla policjanta "nie więcej jednak niż za ostatnie trzy lata kalendarzowe" TK uznał za "niezasadnie ograniczający prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy lub czas wolny od służby". Ekwiwalent w pełnym wymiarze gwarantowany jest bowiem w konstytucji w przepisie dotyczącym unormowań czasu pracy i płatnego urlopu.

Zgodnie ze zmianą policjant zwolniony ze służby będzie miał prawo m.in. do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe oraz za niewykorzystany czas wolny od służby - bez ograniczenia tego prawa do trzech ostatnich lat kalendarzowych.

Z kolei policjant, zwolniony ze służby dyscyplinarnie czy też skazany na zakaz wykonywania zawodu, będzie miał prawo do 50 proc. odprawy oraz ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop - również bez graniczenia tego prawa do trzech ostatnich lat kalendarzowych.

Nowelizacja zawiera analogiczne zapisy w zakresie prawa do ekwiwalentu dla innych służb mundurowych: Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Więziennej.(PAP)

d10jlzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10jlzd