Senat pracuje nad przepisem dot. opłat komorniczych
Wprowadzenie możliwości zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za egzekucję w przypadku umorzenia na wniosek wierzyciela postępowania egzekucyjnego - przewiduje zmiana przepisów, nad którą rozpoczęto prace w Senacie.
W środę senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza jednogłośnie opowiedziały się za dalszymi pracami nad tą propozycją.
Przygotowany w Senacie projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu zeszłego roku TK orzekł, że pobieranie opłaty od dłużnika w każdym wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.
"Pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania zasadniczo jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach, która - co do zasady - wymaga uwzględnienia realnego, a nie czysto formalnie rozumianego nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium przyznania mu wynagrodzenia" - wskazał Trybunał.
W związku z orzeczeniem TK w projekcie nowelizacji do jednego z artykułów ustawy dodano zdanie dające możliwość zażądania przez dłużnika zwrotu opłaty uiszczonej komornikowi.
Do propozycji nowelizacji krytycznie odnosi się Krajowa Rada Komornicza. - Postępowanie egzekucyjne może toczyć się miesiącami lub nawet latami, komornik może podjąć szereg dość kosztownych czynności związanych z wyceną nieruchomości i dopiero wtedy może upaść tytuł egzekucyjny - mówił podczas posiedzenia komisji przedstawiciel KRK Tomasz Piłat. Według niego należy rozważyć, czy w niektórych przypadkach koszty nie powinny obciążać wierzycieli.
Zmianę popiera Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiceminister z tego resortu Wojciech Węgrzyn wskazywał jednak, że nowelizacja wymaga poprawek i uzupełnień - chodzi m.in. o określenie terminu, w jakim dłużnik będzie mógł złożyć wniosek w sprawie zwrotu opłaty. Konieczne poprawki - jak wynikało z zapowiedzi senatorów - mają zostać wprowadzone podczas drugiego czytania projektu w Senacie.