Trwa ładowanie...
d248scy
24-02-2017 16:45

Senat proponuje poprawki do przepisów normujących wymianę informacji podatkowych

Senat w piątek zgłosił kilka poprawek doprecyzowujących do przepisów, które mają unormować zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami. Nowe prawo określi też obowiązki instytucji finansowych ws. automatycznej wymiany takich informacji.

d248scy
d248scy

Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami zagłosowało 78 senatorów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Nowe przepisy wdrażają do polskiego prawa rozwiązania unijne ws. automatycznej wymiany informacji podatkowych oraz kontroli ich wykonywania.

Autorzy rozwiązania wskazują, że wraz ze wzrostem mobilności podatników, liczby transakcji transgranicznych oraz internacjonalizacji instrumentów finansowych, proces określenia wysokości należnych podatków jest coraz trudniejszy. Dodają, że te trudności mają wpływ na funkcjonowanie systemów podatkowych, co z kolei skłania podatników do oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania, podczas gdy uprawnienia kontrolne pozostają na szczeblu krajowym.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że bez wzajemnej współpracy administracji podatkowych pojedyncze państwo członkowskie nie jest w stanie skutecznie przeciwdziałać oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

d248scy

Resort podkreślił, że ustawa wprowadza mechanizmy, które mają być remedium na te negatywne zjawiska. Przewiduje ona m.in. wymianę informacji dotyczących rachunków finansowych posiadanych przez nierezydentów, a także informacji na temat indywidualnych interpretacji podatkowych, porozumień w sprawie zawierania cen transakcyjnych czy opinii zabezpieczających w sprawie klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Chodzi o informacje o grupach podmiotów, grupach kapitałowych, ich składzie i rozmiarze prowadzonej działalności, np. o osiąganych przychodach, w podziale na jurysdykcje.

"Centralną częścią ustawy jest także wdrożenie systemu Common Reporting Standard, obligującego polskie instytucje finansowe do identyfikowania, gromadzenia i przekazywania do administracji podatkowej informacji o prowadzonych przez nie rachunkach na rzecz nierezydentów" - informował wiceminister finansów Paweł Gruza.

Na zasadzie wzajemności Polska ma otrzymać analogiczne informacje o rachunkach finansowych posiadanych przez polskich rezydentów w zagranicznych instytucjach. "Nie przewidujemy istotnych kosztów wdrożenia tej ustawy, natomiast oczekujemy, że ten system wymiany informacji spowoduje pewne uszczelnienie zarówno w obrębie podatków dochodowych od osób fizycznych, jak i w podatku dochodowym od osób prawnych" - mówił Gruza.

Nowe przepisy przesądzają też m.in., że informacje gromadzone przez organy podatkowe nie będą chronione przez tajemnicę bankową lub zawodową, a ochrona dotyczyć będzie tylko informacji niejawnych.

d248scy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248scy