Trwa ładowanie...
d1jljtb

Senat przyjął nowelę o 'małych' SKOK-ach

Warszawa, 02.02.2017 (ISBnews) - Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Nowela dotyczy przede wszystkim "małych kas". 

Share
d1jljtb

"Ta ustawa będzie dotyczyła 9 kas, posiadają one wskaźniki wypłacalności powyżej wymagalnego progu. Wielkość ich aktywów ograniczona do 20 mln zł powoduje, że nie wpływają one na ryzyko systemowe. KNF będzie mógł i tak decydować o poziomie sprawowania nadzoru nad tymi kasami" - powiedział senator Arkadiusz Grabowski - sprawozdawca z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych - podczas posiedzenia w Senacie.

Podkreślił, że nowela dotyczy przede wszystkim "małych kas", których suma aktywów nie przekracza 20 mln zł, a liczba członków kasy nie przekracza 10 tys. osób.

"Nowelizacja nakłada na małe kasy obowiązek przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji o spełnieniu i utracie tego statusu, jak również o tym, że nie wyrażają woli posiadania takiego statusu w kolejnym roku obrotowym. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia" - czytamy w sprawozdaniu Senatu.

Nowela ustawy dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 lipca 2015 roku. Trybunał uznał wtedy, że ustawa o SKOK-ach z 2009 roku, w zakresie nadzoru KNF nad ?małymi kasami" jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

(ISBnews)

d1jljtb

Podziel się opinią

Share
d1jljtb
d1jljtb