Senat zajmie się o akcyzą oraz emeryturami i rentami z FUS

Podczas rozpoczynającego się w środę
trzydniowego posiedzenia Senat zajmie się m.in. nowelizacją ustawy
o podatku akcyzowym.

Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Senat zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym. Przepisy mają utrudnić ministrowi finansów zmiany stawek akcyzy na paliwa bez wiedzy Sejmu. Pod obrady Senatu trafi też nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która ma doprowadzić do wzrostu tych świadczeń.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym jest reakcją na rozporządzenie ministra finansów z maja tego roku, podnoszące akcyzę na olej opałowy i gaz płynny. Resort finansów wprowadzając rozporządzenie tłumaczył m.in., że wyższa akcyza ma pomóc w walce z mafią paliwową. Rozporządzenie to pod wpływem powszechnej krytyki zostało ostatecznie wycofane.

Nowelizacja wprowadza ustawowe określenie wysokości akcyzy na olej opałowy, gaz płynny i metan używany do napędu. Stawka akcyzy na olej opałowy została ustalona na 233 zł od 1.000 litrów, a na gaz płynny i metan używany do napędu - na 700 zł od tony. Minister finansów zachowa prawo do obniżania stawek akcyzy.

Z kolei nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewiduje podniesienie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w zależności od wzrostu płac - maksymalnie o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. O tym, jaki będzie to wskaźnik - według nowych przepisów - decydować ma Komisja Trójstronna.

Zdaniem posłów SdPl, którzy są autorami noweli, dzięki zmianom wzrosną emerytury i renty. Posłowie opozycji mają jednak co do tego wątpliwości. Obecnie waloryzacja rent i emerytur zależna jest od wskaźnika inflacji i następuje wtedy, gdy przekroczy on 5 proc. W 2006 r. będzie waloryzacja, ponieważ zsumowany wskaźnik inflacji w 2004 i 2005 r. przekroczy 5 proc.

Senat zajmie się też nowelą Kodeksu postępowania cywilnego, która gwarantuje ochronę świadczeń pracowniczych podczas egzekucji komorniczej. Według noweli, przed egzekucją komorniczą chronione byłyby kwoty do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Ochrona dotyczyłaby wszystkich pracowników, niezależnie od statusu pracodawcy. Wypłat dokonywałby bank na podstawie zezwolenia komornika.

Ustawa uchyla, z dniem wejścia w życie, epizodyczną ustawę o ochronie wypłaty wynagrodzeń osób zatrudnionych w samodzielnych, publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Senatorowie zajmą się też nowelą ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Przewiduje ona, że przed rozpatrzeniem projektu aktu prawnego w Radzie UE, rząd zasięga opinii nie tylko komisji sejmowej ale i senackiej. Jeśli rząd nie wystąpi do Sejmu i Senatu o opinię, bądź jej nie uwzględni, ma obowiązek - za pośrednictwem ministra - wyjaśnić to komisjom: sejmowej i senackiej.

Senatorowie będą też debatować nad nowelą ordynacji wyborczej do parlamentu. Nowela ogranicza się do koniecznych korekt, wynikających ze zmian w liczbie ludności w niektórych okręgach. Od liczby mieszkańców w danym okręgu wyborczym zależna jest bowiem liczba posłów w nim wybieranych.

Senat zajmie się też nowelą ustawy o godle, barwach, i hymnie RP. Przewiduje ona umieszczenie tablic z godłem na budynkach siedzib m.in. organów administracji rządowej, wojewódzkiej, powiatowej i gminnej, sądów, wojska, policji i straży granicznej.

Źródło artykułu:PAP
fusemeryturyrenty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)