Sentyment do euro pozostaje dobry

Bank Rezerw Nowej Zelandii zdecydował się po raz drugi w tym roku podwyższyć koszt pieniądza o 25 pb, w efekcie czego główna stopa procentowa wzrosła do poziomu 3,0%. Decyzja była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami.

Sentyment do euro pozostaje dobry
Źródło zdjęć: © Fotolia | friday

RBNZ rozpoczął cykl zacieśniania polityki monetarnej w marcu tego roku po trzech latach od ostatniej zmiany poziomu stóp procentowych. Ponadto Wheeler powiedział, że presja inflacyjna jest widoczna i że bank centralny jest zdeterminowany, żeby walczyć ze wzrostem cen, co powinno wspierać dolara nowozelandzkiego w najbliższym czasie. W reakcji na decyzje NZD zyskał na wartości.

Eurodolar w dalszym ciągu pozostaje w zakresie wahań. Wczorajsze lepsze wskazania indeksów PMI dla Niemiec i całej strefy euro pomogły głównej parze powrócić do wzrostów i po raz kolejny przetestować poziom 1,3850. W dniu dzisiejszym wspólnej walucie natomiast będzie sprzyjał wyższy niż oczekiwano odczyt indeksu Ifo. Niemiecki indeks nastrojów gospodarczych wzrósł w kwietniu do 111,2 pkt. z 110,7 pkt. w marcu. Wzrósł również subindeks ocen bieżącej sytuacji gospodarczej oraz su indeks ocen koniunktury w kolejnych sześciu miesiącach. Jak na razie sentyment do euro pozostaje dobry, pomimo ostatnich dość gołębich wypowiedzi członków EBC wskazujących na ryzyko zbyt długiego okresu niskiej inflacji oraz możliwość użycia przez bank centralny niekonwencjonalnych narzędzi w celu walki z dezinflacją. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie Mario Draghiego w Amsterdamie i to czy odniesieni się on do wczorajszych dobrych danych na temat wskaźników PMI. Środowe publikacje mogły nieco zmniejszyć
oczekiwania na luzowanie polityki monetarnej przez EBC w maju. Co więcej wczoraj Ewald Nawotny powiedział, że dopiero w czerwcu EBC będzie w stanie ocenić, czy trend bardzo niskiej inflacji nasila się. Obecnie inflacja utrzymuje się 1,5% poniżej celu inflacyjnego EBC!

Podczas czwartkowej sesji opublikowane zostały ważne dane z Polski. W marcu nastąpił spadek stopy bezrobocia do 13,5% z 13,9% w lutym wobec oczekiwanych 13,6% oraz wyhamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej. Sprzedaż wzrosła o 3,1% w skali roku wobec wzrostu o 7,0% miesiąc wcześniej, mniej niż konsensus rynkowy na poziomie 5,7%. Fundamentalnie jednak należy spodziewać się dalszego wzrostu konsumpcji w kolejnych miesiącach. W reakcji na dane notowania złotego pozostały stabilne.

EURUSD

Konsolidacja na eurodolarze trwa. Lepsze dane na temat indeksu Ifo pomogły powrócić notowaniom w okolice 1,3840. Ewentualne przełamanie poziomu 1,3860 będzie impulsem do ruchu w rejon 1,39. Silniejszego ruchu kierunkowego należy się jednak spodziewać dopiero po wyjściu górą powyżej poziomu 1,3903 lub wyjściu dołem poniżej poziomu 1,3780. 100-okresowa średnia na wykresie 4h wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 1,3800.

NZDUSD

NZDUSD pozostaje w trendzie wzrostowym. Para utrzymuje się powyżej strefy wsparcia 0,85-0,8520 oraz istotnego geometrycznego poziomu 0,8479 wynikającego ze zniesienia 38,2% całości impulsu wzrostowego kształtującego się od początku lutego tego roku. Ostatni niższy niż oczekiwano odczyt inflacji konsumenckiej RBNZ traktuje jako czynnik jednorazowy i jest zdeterminowany do dalszego zacieśniania polityki monetarnej.

Anna Wrzesińska

eurusdkurs eurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)