Serinus: KUB‑Gas wznowił program wierceń na Ukrainie
Warszawa, 02.10.2014 (ISBnews) - KUB-Gas LLC - spółka częściowo zależna Serinus Energy Inc. - wznowił prace nad odwiertem Makiejewskoje-22 na Ukrainie, podał Serinus. M-22 jest pierwszym z pięciu aktualnie planowanych odwiertów, które będą realizowane do połowy 2015 r.
02.10.2014 13:03
Serinus tłumaczy w komunikacie, że w związku z poprawą stanu bezpieczeństwa na koncesjach Makiejewskoje, Olgowskoje i Północne Makiejewskoje jak również w ich otoczeniu, program wierceń został wznowiony.
Pod koniec czerwca Serinus uznał - ze względu na pogarszający się stan bezpieczeństwa - za wskazane czasowe zawieszenie działań związanych z zagospodarowaniem pól na Ukrainie, choć kontynuował produkcję.
Odwiert M-22 zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części głównego uskoku, przebiegającego przez koncesje Makiejewskoje oraz Olgowskoje i znajduje się blisko wykonanego w 1991 r. odwiertu M-2, który w testach dał przepływ 300 Mcf/d ze strefy S5 leżącej w warstwie z okresu serpuchowu, a którego obecna produkcja wynosi ok. 272 Mcf/d.
"Głównym celem odwiertu M-22 jest strefa S6, której zasobność została udowodniona przy okazji odwiertów M-16, M-17 oraz O-15. Cele drugiego rzędu obejmują także strefy S5 i S7. Przewiduje się, że łącznie prace wiertnicze, testy i końcowe wyposażanie potrwają około 80 dni. O ile odwiert się powiedzie, zostanie on w krótkim czasie podłączony, ponieważ uwzględniając zawczasu przyszłe wiercenia, wykonano w tym roku wiele linii przesyłowych. M-22 będzie kwalifikował się do stosowania obniżonej stawiki opłat koncesyjnych (royalty) wynoszącej 30,25% w okresie pierwszych dwóch lat produkcji z tego odwiertu" - czytamy w komunikacie.
Pozostałe, obecnie planowane do wykonania odwierty to M-15, M-24, M-25 i Północne Makiejewskoje-4 (NM-4), podała spółka.
"M-15 jest odwiertem konturującym, którego celem są strefy S5, S6 i S7, odkryte i rozpoznane przez odwierty M-16 i M-17. M-24 oraz M 25 to potencjalne rozpoznawczo-ocenne/konturujące lokalizacje do M-22. NM-4 - odwiert poszukiwawczy do zbadania obiektu stratygraficznego w warstwach z moskowu - osiągnął głębokość 102 m w czerwcu, tuż przed zawieszeniem przez spółkę prac wiertniczych oraz działań modernizacyjnych na tym obszarze. W przypadku powodzenia, NM-4 potwierdzi nowy typ złoża, i może potencjalnie znacznie zwiększyć stan posiadania KUB-Gasu w zakresie obiektów poszukiwawczych do prowadzenia prac wiertniczych" - czytamy dalej.
Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.
(ISBnews)